Kodėl po spuogų atsiranda pigmentinių dėmių?
Apie turėtus spuogus mums primena použdegiminė hiperpigmentacija – iš esmės tai yra tam tikras po spuogų likusių randų tipas. Tai viena iš odos hiperpigmentacijos rūšių (kurios viena nuo kitos skiriasi savo atsiradimo kilme), kuri prasideda nuo odos uždegimo.
„Po spuogų atsiradusios pigmentinės dėmės gydytojų yra vadinamos hiperpigmentacija, jos dažniausiai atsiranda žmonėms, turintiems aukštesnį fototipą, t. y., tamsesnę odą. Skirtingai nuo kitų pigmentinių dėmių, UV spinduliuotė, t. y. saulė, tik iš dalies veikia jų atsiradimą. Paprastai tokios pigmentinės dėmės yra linkusios išnykti savaime, bet dažniausiai tai užtrunka mėnesius, net metus“, – atskleidžia korekcinė dermatologė MUDr. Gréta Wohlová iš Prahos klinikos LC Anděl ir priduria, kad veiksmingiausios priemonės spuogams gydyti yra tos, kurias paskiria gydytojas, tad ypač svarbu apsilankyti pas dermatologą.
Pigmentinės dėmės ant veido atsiranda pažeidus odą – tuomet, kai, pavyzdžiui, išspaudžiate spuogą. Po tokio pažeidimo oda įsitempia, pasikeičia jos tekstūra ir atspalvis.
Apsaugokite odą nuo UV spindulių
Kaip išvengti spuogų atsiradimo
Norint išvengti pigmentinių dėmių ir po spuogų likusių randų tereikia laikytis kelių pagrindinių taisyklių ir savikontrolės. Jūsų oda jums tikrai padėkos!
- Nelieskite veido ir nieko nespauskite. Nesvarbu, ar jau ilgai kovojate su spuogais, ar tik retkarčiais atsiranda vienas kitas spuogelis, jokiu būdu nesistenkite pagerinti savo veido būklės. Dėl to uždegimas gali tik pablogėti, o jūsų oda atrodys dar blogiau nei prieš jį liečiant.
- Nedirginkite odos bereikalingomis priemonėmis ir procedūromis, kurios gali pažeisti odą, pavyzdžiui, mechaniniu šveitimu.
- Naudokite SPF turinčias priemones net ir tuomet, kai nesate paplūdimyje. Apsauginį faktorių turinčias priemones naudokite eidami į lauką ištisus metus. UV spinduliuotė skatina randų ir pigmentinių dėmių atsiradimą, todėl ypač odą saugokite tuomet, kai randai dar „švieži“. Tuo metu SPF 50 ar daugiau turinčias priemones vertėtų naudoti kasdien – pasirinkite apsauginį kremą ar papildyti savo odos priežiūros rutiną kitoms SPF turinčiomis priemonėmis.
- Dažnai drėkinkite. Į spuogus linkusiai odai reikalingas ypatingas drėkinimas, be kurio odos uždegimas gali pablogėti.
Išbandykite šiuos kremus ir serumus
Kaip pašviesinti po spuogų atsiradusias pigmentines dėmes
Ieškokite tokių kosmetikos priemonių, kuriose esančios veikliosios medžiagos padeda sumažinti pigmentaciją. „Ieškokite nereceptinės gydomosios kosmetikos, pavyzdžiui, kremų ar serumų, kuriuose yra melanino gamybą ar jo spalvos intensyvumą sumažinančių medžiagų. Tokie ingredientai yra vaisių rūgštys (glikolio rūgštis), azelaino rūgštis, kojo rūgštis, salicilo rūgštis, vitaminas C, vitaminas B3, N-acetilgliukozaminas, retinoidai, rucinolis ir panašiai“, – vardija korekcinė dermatologė.
Anot jos, puikiai veikia ir cheminis šveitiklis bei gydymas intensyvia impulsine šviesa IPL. Yra ir specialių lazerių, skirtų pigmentacijai šalinti (pavyzdžiui, aleksandrito lazeris Q-switched), tačiau gali padėti ir kraujagyslių lazeris, nes kraujagyslės taip pat dažnai nulemia tamsesnę dėmelių spalvą. „Vis dėlto svarbu pasakyti, kad použdegiminės pigmentacijos gydymas yra sunkus ir ilgai trunkantis procesas, tad nė vienas iš aukščiau paminėtų dalykų negarantuoja 100 % sėkmės, įvairius metodus dažnai tenka derinti kartu“ – apibendrina MUDr. Greta Wohlová iš LC Anděl.
Išbandykite ir mūsų, ir dermatologų patarimus. Atsikratyti po spuogų likusių pigmentinių dėmių nėra sudėtinga, tereikia imtis tinkamų veiksmų.