Ji kankina maždaug 30 % viso pasaulio žmonių. Pirmieji atopinės egzemos ženklai pasirodo pirmaisiais gyvenimo mėnesiais, o šis sutrikimas dažniausiai pasireiškia vaikams. Įprastai atopinis dermatitas pranyksta sulaukus dešimties metų, tačiau kartais ši lėtinė ir uždegiminio pobūdžio liga vargina ir suaugusius.
Kaip atrodo atopinė egzema?
Atominė egzema dažniausiai pasireiškia vaikams. Raudonos, kartais vandeningos pūslės, kurios yra būdingos labai sausai odai, sukelia nuolatinį niežtėjimą. Besikasant odos būklė blogėja.
Kiekvienam žmogui būdingas skirtingas šios problemos mastas, o egzema gali atsirasti ant kaktos, antakių, kaklo, pilvo, ar net rankų ir pėdų. Ši liga itin dažnai pasireiškia lenkimo vietose, o ypač ant kelių ir alkūnių. Jei norite saugiai atpažinti, ar kūdikiui pasireiškė atopinė egzema, kreipkitės į gydytoją arba dermatologą vos pasireiškus pirmiesiems požymiams. Atopinei egzemai reikalingas ilgalaikis gydymas.
Sergančiojo nekankina nuolatinės nemalonų niežulį keliančios pūslelės, nes susirgimui būdinga ramybės (latentinė) ir ūmi būsena, kuri ištinka būklei pablogėjus. Taip gali nutikti dėl streso ar vėsaus ir sauso oro. Dėl šios priežasties atopinei odai gali padėti šiltas ir drėgnas vasaros oras.
Atopinės egzemos priežastys
Ši liga nėra užkrečiama, tačiau ją dažnai sukelia genetiškai paveldėtas polinkis į tokias alergines reakcijas, kaip astma, šienligė arba konjunktyvitas.
- Atopinis dermatitas vargina maždaug 50 % vaikų, kurių vienas iš tėvų yra alergiškas.
- Jei abu vaiko tėvai yra alergiški, dermatito tikimybė išauga iki 80 %.
Atopinę egzemą lemia ne tik paveldimumas, bet ir aplinkos veiksniai. Dermatitas paaštrėja miestuose, kuriuose fiksuojamas aukštas taršos lygis.
Atopiškai odai būdinga prasta apsauginė funkcija. Odos barjeras nepakankamai saugo odą, tad ji tampa jautri (trapi). Dėl šios priežasties, paprastos maudynės vonioje atopijos kankinamiems žmonėms gali tapti nemalonia patirtimi. Uždegimą ir niežulį sukeliantys alergenai gali prasiskverbti į odą ne tik maudantis, bet ir užsiimant įprasta veikla. Jie sukelia nevaldomą kasymąsi, kuris sutrikdo odos barjerą.
Kokios priemonės padeda kovoti su atopine egzema?
Nors atopinė egzema nėra išgydoma, egzistuoja kelios priemonės, padedančios palengvinti jos simptomus arba prailginti latentinę ligos būseną, įskaitant gydymą kortikosteroidais arba imunosupresantais, keliones prie jūros, įprastų atopiškos odos priežiūros tvarkų laikymąsi, tinkamus kasdienius odos priežiūros ritualus.
Kosmetikos priemonės atopiškai odai ir tinkama odos priežiūra
Atopiškai odai pirmiausia būdingas sausumas, o vėliau niežėjimas. Todėl siekiant išvengti paūmėjimo svarbu užtikrinti, kad oda yra sudrėkinta ne tik ligai paūmėjus, bet ir esant latentinei ligos būsenai. Išmėginkite atopiškai odai skirtą drėkinamąjį kremą arba tepalą, kurį galima naudoti ir vaikams, bei užtikrinkite, kad oda yra švelni ir sudrėkinta. Rinkitės tokias veikliąsias sudedamąsias dalis kaip omega-6 riebalų rūgštys ir likochalkonas A, kuris išsaugo odos lankstumą ir elastingumą.
Atopiškos odos prausimo taisyklės
- Maudantis vonioje vandens temperatūra neturi būti didesnė nei 33 °C.
- Idealiausia maudynių vonioje trukmė – nuo 3 iki 5 minučių.
- Prausdamiesi naudokite priemones be muilo, ypač tas, kurios yra sukurtos specialiai atopiškai odai ir pasižymi fiziologiniu pH. Rinkitės valomuosius aliejus ir gelius trapiai odai.
- Nenaudokite kempinių ir pirštinių, kurios dirgina odą.
- Gerai nuplaukite priemones vandeniu ir nusausinkite odą netrindami.
- Vos išsimaudę tepkite atopinei egzemai skirtą kūno losjoną ir sudrėkinkite veidą veido kremu nuo atopinio dermatito.
Geriausios atopinei egzemai skirtos kosmetikos priemonės
Atopinės egzemos gydymas
Vienas būdas bent iš dalies atsisveikinti su atopiniu dermatitu – naudoti kortikosteroidus, kuriuos išrašo gydytojas. Kortikosteroidai gydo odos uždegimą, tačiau gali būti skiriami tik trumpam laikui ir tik esant ūmiam uždegimui.
Vietinio poveikio imunosupresantai slopina imuninės sistemos atsaką paveiktoje vietoje ir pasižymi švelnesniu poveikiu nei kortikosteroidai. Pastaraisiais metais mokslininkai siekia sukurti naujus vaistinius preparatus, padedančius gydyti vaikų ir suaugusiųjų atopinę egzemą.
Natūralūs atopinės egzemos gydymo būdai
Jei norite kovoti su atopine egzema natūraliomis priemonėmis, rekomenduojama pasitelkti purvo vonias, sėlenų kompresus, Negyvosios jūros druską, kanapių aliejų ar durpes. Jums taip pat gali padėti atostogos prie jūros ir įprastų kasdienio gyvenimo taisyklių laikymasis.
Kiti patarimai, padėsiantys atsisveikinti su atopine egzema
Atostogos prie jūros
Jūros vanduo teigiamai veikia atopinio dermatito simptomus. Geriausia, kad atostogos prie jūros tęstųsi dvi savaites, nes taip atopiška oda pripras prie jūros vandens. Atostogų metu turėtumėte nepamiršti labiau nei įprastai saugoti save nuo saulės. Vaikams gali padėti atopinei egzemai skirtas losjonas nuo saulės, kuris pasižymi švelniausiu įmanomu poveikiu.
Atopiškos odos priežiūros taisyklės
- Trumpinkite nagus. Ilgi nagai skatina kasytis ir gali padidinti infekcijos tikimybę.
- Venkite dulkių ir erkučių. Jos slepiasi kilimuose, čiužiniuose ir užuolaidose. Reguliariai vėdinkite patalpas.
- Nenaudokite sintetinių medžiagų arba paklodžių, nes tai gali sukelti prakaitavimą ir odos niežėjimą. Geriau rinkitės natūralias medžiagas, pvz., medvilnę.
- Naudokite švelnius skalbimo miltelius ir venkite minkštiklio.
- Nebūkite tiesioginėje saulės šviesoje nuo 11 val. iki 16 val. Prieš būdami saulėje naudokite priemonę su aukštu SPF faktoriumi.
- Ribokite suvartojamų pieno produktų, riešutų ir jūros gėrybių kiekį. Jos gali sukelti ligos paūmėjimus.
- Venkite cigarečių ir cigarų bei alkoholinių gėrimų.
- Pakankamai miegokite ir venkite streso.