Aknė – tai uždegiminė būklė įprastai pasireiškianti paauglystėje, kai organizmas patiria daugybę pokyčių, ypač susijusių su hormonais. Žinoma, negalima teigti, kad suaugusieji, naujagimiai arba mažamečiai vaikai yra atsparūs aknei.
Kas sukelia aknę?
Viena pagrindinių aknės priežasčių laikomi užsikimšę plaukų folikulai (komedonai), kuriuos gali apimti infekcija. Komedonai susiformuoja palaipsniui dauginantis odos ląstelėms. Tačiau šis procesas ne visada sukelia aknę, nes sveikoje odoje iškilęs komedonas išnyksta savaime.
Tačiau jei jūsų imuninė sistema reaguoja į bakterijas, lipidus arba androgenus (vyriškuosius lytinius hormonus), poodyje gali kilti mikroinfekcija, kuri ankstyvojoje stadijoje nėra matoma plika akimi. Jei odoje vyksta per gausi sebumo gamyba, infekcija plinta ir galiausiai pasireiškia aknės požymiais.
Hormonų įtaka aknei
Spuoguotumą ir hormonų pokyčius sieja glaudus ryšys. Dėl šios priežasties moteris, kitaip nei vyrus, kurių aknė praeina po paauglystės, dažnai kamuoja suaugusiųjų aknė. Moterų aknę lemia hormonų pokyčiai, kuriuos sukelia nėštumas, menopauzė ar menstruacijos.
Aknę gali sukelti ne tik hormonai ar paveldimos savybės, bet ir tai, kaip rūpinatės savo oda, kokias priemones naudojate, jūsų patiriamo streso lygis, gyvenimo būdo ypatumai, porose slypinčios bakterijos, anaboliniai steroidai, medikamentai su ličiu, barbitūratai arba androgenai.
Kokie yra aknės požymiai ir rūšys?
Jūsų riebalų liaukos natūraliai gamina sebumą, tad joms užsikimšus odoje pasimato, juodi ir balti inkštirai ar spuogai.
- Juodieji inkštirai, dar vadinami atvirais komedonais, yra maži tamsūs taškeliai, kurie susiformuoja užsikimšus riebalų liaukai.
- Baltieji inkštirai – tai spuogeliai, kurie pasižymi iškiliu paviršiumi ir balta viršūnėle.
- Spuogai – įprastai skausmingi, raudoni ir pakilę pūlingi dariniai.
Kaip atsikratyti aknės?
Dažniausiai aknę lemia genetika, todėl nėra žinoma, kaip ją išgydyti. Tačiau galite labai sumažinti jos požymius ir poveikį odai bei išvengti randų susiformavimo. Taigi kokios priemonės padeda kovoti su akne?
Probleminės odos priežiūros priemonės
Kovoje su akne svarbu pasitelkti tinkamus odos priežiūros ritualus:
- visuomet pradėkite nepriekaištingai nuvalydami odą, nes taip išvengsite nepageidaujamų bakterijų, kurios gali sukelti infekciją. Valykite odą du kartus per dieną – ryte ir vakare. Įsigykite gerą micelinį vandenį aknės kamuojamai odai arba gelinį valiklį aknės kamuojamai odai ir naudokite valomąsias priemonės ir makiažo valiklius be alkoholio, kurie nesausina ir nedžiovina odos. Išdžiuvusi oda linkusi gaminti dar daugiau sebumo;
- švariai odai reikalingas drėkinimas. Išmėginkite tepalą arba kremą nuo aknės, kuris pagreitins gijimą stabdydamas naujų spuogelių susiformavimą;
- prieš eidami miegoti naudokite vietinę priemonę nuo aknės, kuri yra skirta tepti tiesiai ant spuogelių. Tokia priemonė paspartins gijimą;
- kartą per savaitę naudokite probleminei odai skirtą eksfolijuojamąją priemonę, padėsiančią pašalinti negyvas odos ląsteles, arba giliai valančią veido kaukę nuo aknės, kuri nuvalo odą ir suteikia jai matinį efektą.
Priemonės nuo aknės
Probleminei odai reikalingos specializuotos priežiūros priemonės, nes įprasti gaminiai gali dar labiau pabloginti situaciją. Todėl turėtumėte rinktis į aknę linkusiai odai skirtas priemones, kurių formulės ištobulintos bendradarbiaujant su dermatologais. Šias priemones siūlo įsigyti tokie prekių ženklai kaip Vichy, La Roche Posay, Avène, Eucerin, Bioderma arba A-Derma.
Taip pat galite išmėginti natūralias kosmetikos priemones nuo aknės, pasižyminčias itin švelniu poveikiu odai bei aplinkai.
Geriausios priemonės nuo aknės
Aknei skirtos priemonės
Jei jus jau kurį laiką vargina aknė, kreipkitės į gerą dermatologą. Jis gali rekomenduoti vaistinius preparatus nuo aknės, kuriuos galėsite naudoti norėdami išgydyti aknę. Moterims dažnai padeda hormoninės kontracepcijos priemonės. Bet kokiu atveju pirmuosius rezultatus pamatysite tik po kelių savaičių. Kartais prieš kūnui priprantant prie vaistų jūsų aknė gali laikinai pablogėti.
Daugiau patarimų, padėsiančių kovoti su akne
Aknę gali lemti asmens higiena, mityba ar stresas. Išmėginkite šiuos patarimus:
- dienos metu nelieskite veido, nes ant jūsų rankų esantys nešvarumai gali padidinti infekciją;
- nespauskite ir nekrapštykite spuogų, nes taip aknė dar labiau išplis ir paliks visą gyvenimą lydėsiančius randus;
- dažnai valykite telefono ekraną, plaukite patalynę ir rankšluosčius, o ypač pagalvių užvalkalus. Taip galėsite atsikratyti aknę sukeliančių bakterijų;
- stenkitės išlikti pozityvūs ir vengti streso, nes jis gali neigiamai paveikti riebalų liaukų veiklą.
- Nepamirškite subalansuotos mitybos ir fizinės veiklos svarbos. Tinkamas gyvenimo būdas gali turėti teigiamos įtakos aknei, kurią gali sukelti toks maistas kaip pieno produktai ir gaminiai pasižymintys aukštu glikemijos indeksu, pvz., saldumynai ir baltų miltų gaminiai. Pabandykite sumažinti suvartojamą šių maisto gaminių kiekį.
- Venkite stiprios saulės šviesos ir visuomet saugokite odą naudodami apsauginį kremą nuo saulės su aukštu SPF faktoriumi.
Kaip užmaskuoti aknę?
Norite atrodyti nepriekaištingai, bet neturite laiko laukti, kol pranyks aknės požymiai? Pridenkite juos tinkamu makiažo pagrindu. Įsigykite probleminei odai skirtą makiažo pagrindą su veikliosiomis sudedamosiomis dalimis, kurios teigiamai veikia aknę. Taip pat apžiūrėkite nekomedogeninių priemonių, kurios nekemša porų ir stabdo tolesnį aknės progresavimą, asortimentą.
Aknės kamuojamai odai skirtas maskuoklis arba makiažo pagrindas
- Odą „puošia“ keli spuogeliai? Pasinaudokite geru aknei skirtu maskuokliu ir pridenkite odos netobulumus, kurie neleidžia atrodyti tobulai.
- Norite, kad veido odos atspalvis būtų tolygus? Naudokite stipriai dengiantį makiažo pagrindą, padėsiantį paslėpti visus spuogelius ir aknės randus.
Geriausi makiažo pagrindai ir maskuokliai aknės kamuojamai odai
Kaip atsikratyti aknės randų?
Aknės randų išvaizdą pagerinsite naudodami erškėtuogių, nakvišų aliejų ar net alavijo gelį, kuris nuostabiai regeneruoja odą. Taip pat galite išmėginti cheminį šveitiklį arba intensyvios pulsinės šviesos procedūrą. Tačiau svarbiausia išvengti aknės randų susiformavimo, todėl niekada nespauskite ir nekrapštykite spuogų, o naudokite SOS vietinio poveikio priemonę, padėsiančią aknės spuogams užgyti.