Mėgaukitės saulėtomis dienomis be rūpesčių! Šilti saulės spinduliai skatina vitamino D gamybą ir teigiamai veikia mūsų nuotaiką, tačiau per ilgas buvimas saulėje gali nemaloniai paveikti mūsų odos sveikatą ir grožį. Sužinokite, ko reikia, kad jūsų oda būtų tinkamai apsaugota nuo saulės ir išsirinkite reikiamas priemones Notino svetainėje!
Kodėl svarbu saugoti odą
Ar žinojote, kad oda ilgai prisimena kiekvieną nudegimą saulėje? Reguliarus ultravioletinės spinduliuotės poveikis ir kiekvienas nudegimas bei odos sudirgimas gali atsiliepti mūsų odos būklei net po kelių dešimtmečių. Mūsų imuninė sistema stengiasi atgaivinti arba sunaikinti pažeistas odos ląsteles, tačiau jos galimybės yra ribotos ir bėgant laikui odos būklė blogėja – tai gali padidinti susirgimo odos vėžiu riziką.
Be to, kenksminga UV spinduliuotė sukelia ne tik nudegimus, bet ir skatina priešlaikinį odos senėjimą, raukšlių formavimąsi, dėl jos oda praranda elastingumą, išsivysto pigmentinių dėmių.
PATARIMAS: Saugokite odą nuo saulės ne tik vasarą, bet ir visus metus, net jei lauke debesuota ar būnate pavėsyje. Kenksminga spinduliuotė prasiskverbia ir per debesis, stiklą bei atsispindi nuo sniego.
Ką sukelia UVA ir UVB spinduliuotė
Saulė spinduliuoja ultravioletinius spindulius, kurie kenkia mūsų odai, akims ir plaukams. Egzistuoja dviejų rūšių kenksminga UV spinduliuotė, kuri pasiekia žemės paviršių – taigi ir mūsų odą.
- UVA spinduliuotė (A reiškia „aging“, angl. „senėjimas“) sudaro apie 95 % saulės UV spinduliuotės. UVA spinduliai prasiskverbia tikrai giliai į odą ir yra pagrindinė odos senėjimo priežastis. Be to, jie pasiekia žemės paviršių ištisus metus, net lyjant ar kai debesuota.
- UVB spinduliuotė (B reiškia „burning“, angl. „deginimas“) sudaro apie 5 % spinduliuotės; šie spinduliai prasiskverbia pro odos epidermio sluoksnį ir jį pažeidžia. Nors ši spinduliuotė skatina melanino – už odos įdegį atsakingos medžiagos, išsiskyrimą, ji taip pat sukelia odos nudegimą.
Kas yra SPF
Apsaugos nuo saulės faktorius arba SPF (Sun Protection Factor) skaičius nurodo, kaip ilgai apsaugos nuo saulės priemonė apsaugo odą nuo UVB spindulių. Kuo aukštesnis SPF, tuo ilgiau priemonė apsaugo odą nuo paraudimo ir nudegimo. Pavyzdžiui, jei jūsų oda lengvai nudega per 10 minučių buvimo saulėje, kremas nuo saulės su SPF 30 šį laiką prailgina iki 30 kartų, t. y., net iki 300 minučių. Tačiau tai, kiek laiko priemonė jus apsaugos taip pat priklauso nuo jūsų odos fototipo, vietos, kurioje tuo metu esate (geografinės platumos) ir teisingo apsaugos nuo saulės priemonių naudojimo.
- SPF 15 filtruoja apie 93 % UVB spinduliuotės.
- SPF 30 filtruoja apie 97 % UVB spindulių.
- SPF 50 filtruoja iki 98 % UVB spinduliuotės.
Kaip išsirinkti apsauginį kremą nuo saulės
Dvejojate, kokį kremą nuo saulės rinktis keliaujant prie jūros, į sodybą ar kalnus? Apsaugos nuo saulės priemonės skiriasi SPF lygiu, tuo, ar apsaugo nuo abiejų tipų UV spindulių, konsistencija, sudėtimi ir naudojimo būdu. Prieš rinkdamiesi geriausią apsaugos nuo saulės priemonę, pirmiausia nustatykite savo odos fototipą, t. y., kaip jūsų oda reaguoja į saulę.
Išskiriame 6 pagrindinius fototipus
- 1 fototipas. Labai šviesi, strazdanota oda, raudoni arba ypač šviesūs plaukai. Šio fototipo odai labiausiai tinka apsauginis kremas nuo saulės su SPF 50+, kadangi oda yra ypač jautri ir būnant saulėje dažnai parausta, nudega, pradeda nemaloniai luptis ir neįdega. Šio fototipo oda nuo saulės spindulių poveikio savaime apsisaugo 5–10 minučių.
- 2 fototipas. Šviesi arba blyški, strazdanota oda, akys dažniausiai mėlynos, pilkos arba žalios, o plaukai šviesūs. Pabuvus saulėje, greitai atsiranda strazdanų, oda lengvai nudega, pradeda pleiskanoti ir rausti, todėl jiems taip pat tinka apsaugos nuo saulės kremas SPF 50+, o šiek tiek įdegus galima naudoti ir mažesnę apsaugą suteikiantį kremą su SPF 30. Šio fototipo oda nuo saulės spindulių poveikio savaime apsisaugo 10–20 minučių.
- 3 fototipas. Oda dažniausiai yra šviesiai rusva, akys – rudos akis, o plaukai – šviesiai rudi arba tamsūs. Šio fototipo oda yra natūraliai rudesnė, lengvai įdega, o nudega ypač retai, kartais gali atsirasti strazdanų. Šio fototipo odai tinka apsaugos nuo saulės priemonės su SPF 30 ar SPF 50. Šio fototipo oda nuo saulės spindulių poveikio savaime apsisaugo 15–20 minučių.
- 4 fototipas. Šviesiai ruda ar kiek tamsesnė oda ir tamsios akys. Šio fototipo oda beveik niekada nenudega ir greitai įdega. Tačiau net šio fototipo odą patartina saugoti nuo žalingos spinduliuotės naudojant apsaugos nuo saulės priemones su SPF 30. Šio fototipo oda nuo saulės spindulių poveikio savaime apsisaugo 25–35 minutes.
- 5 fototipas. Natūraliai tamsiai ruda ar net juoda oda ir tamsios akys. Natūrali plaukų spalva – nuo tamsiai rudos iki juodos. Ant šio fototipo odos strazdanų dažniausiai nesusidaro, o oda po saulės vonių dailiai patamsėja ir beveik niekuomet nenudega. Nepaisant to, rekomenduojame saugoti odą naudojant priemones, kurių SPF ne mažesnis nei 15.
- 6 fototipas. Tai tamsiaodžių odos fototipas. Jų plaukai ir akys taip pat yra labai tamsios spalvos. Ant odos neišsivysto strazdanų, oda puikiai įdega ir nenudega. Vis dėlto, ir esant šio fototipo odai rekomenduojame naudoti apsaugos nuo saulės priemones.
PATARIMAS: net jei jūs odos fototipas aukštesnis ir oda nenudega, visada rinkitės priemones su aukštesniu apsaugos faktoriumi ir kiek įmanoma sumažinkite odos pažeidimo riziką.
Kokį SPF lygį rinktis?
Tinkamą apsaugos faktoriaus lygį pasirinkite pagal savo odos fototipą ir pagal tai, kur būdami naudosite apsaugos nuo saulės priemones.
- Įprastam kasdieniam naudojimui gyvenant švelnaus klimato sąlygomis pakanka priemonių su žemesniu apsaugos faktoriumi, o vasarą odos apsaugą rekomenduojame padidinti ir naudoti priemones su SPF 30. Esant 1 ir 2 fototipo odai, rekomenduojame visada naudoti apsaugos nuo saulės priemones su SPF 50.
- Leidžiant laiką kalnuose ir prie jūros būtinai reikia naudoti priemones su aukštesniu apsaugos faktoriumi (SPF 30–50+). Būdami ties pusiauju esančiose šalyse visuomet naudokite apsaugos nuo saulės priemones su SPF 50+!
Apsaugos nuo saulės priemonės pagal konsistenciją
Išbandykite įvairias priemones iš mūsų gausaus įdegio losjonų, kremų, aliejų ir kitų priemonių asortimento:
- Apsauginiai kremai nuo saulės ir įdegio losjonai idealiai tinka esant normaliai ar sausai odai. Jie malonios konsistencijos, gerai įsigeria į odą, tačiau juos reikia tolygiai ištepti. Paprastai kremai yra šiek tiek tirštesni nei losjonai.
- Įdegio purškalai yra labai populiarūs dėl to, kad juos išties lengva naudoti. Galite rinktis purškiamą kremą nuo saulės ar purškiamą įdegio aliejų.
- Lengvą ir nepastebimą įdegio dulksną su SPF ypač lengva naudoti, ji gerai įsigeria į odą ir nuo jos ant odos nesusidaro lipni plėvelė. Be to, karštomis dienomis ji maloniai atgaivina.
- Įdegio aliejus dažnai būna vadinamojo sauso aliejaus pavidalo. Nuo jo ant odos nesusidaro riebi plėvelė, aliejus gerai pasiskirsto ir greitai įsigeria į odą. Be to, įdegio aliejus puikiai pamaitina odą ir suteikia jai elastingumo. Populiarūs yra aviečių, kokosų ar morkų įdegio aliejai, tačiau dėl žemo SPF lygio jie labiau tinka žmonėms, kurių odos fototipas 4 ar aukštesnis.
- Įdegio sviestas labai tinka esant sausai odai, nes puikiai ją pamaitina ir sulaiko odoje esančią drėgmę.
- Įdegio emulsijos ir skysčiai yra lengvos konsistencijos ir neriebios sudėties. Jie idealiai tinka naudoti kasdien, o kaip nekomedogeniniai kremai nuo saulės tinka riebiai ir mišriai odai arba sportuojant.
- Įdegio geliai puikiai įsigeria į odą, nuo jų odos nesusidaro riebi plėvelė, be to, šios priemonės maloniai vėsina. Jie tinka naudoti esant riebesnei odai ar sportuojant.
- Rutulinės įdegio priemonės – tai įdegio losjonai patogiame rutuliuke, todėl juos ypač lengva užtepti. Jie yra praktiškoje pakuotėje, tad lengvai telpa į bet kokią rankinę.
- Apsaugos nuo saulės pieštukas idealiai tinka norint greitai pasitepti nosį, veidą, ausis ir kitas kūno vietas bet kuriuo dienos metu ir neišsitepant rankų.
- Dekoratyvinė kosmetika su SPF, tokia kaip veido pudra, BB kremas ir makiažo pagrindas su SPF, tinka kaip papildomos apsaugos nuo saulės priemonės.
PATARIMAS: Saulėtomis dienomis padės specialios apsaugos nuo saulės priemonės plaukams su UV filtrais – jos apsaugos jūsų plaukų grožį bei spalvą ir tinkamai juos pamaitins bei sudrėkins.
Specialus įdegio kremas veidui
Norint apsaugoti jautrią veido odą, geriausia rinktis specialų veidui skirtą kremą nuo saulės. Jį rinkdamiesi sutelkite dėmesį į savo odos tipą arba turimas odos problemas (yra ir apsaugos nuo saulės kremų, kurie padeda įveikti pigmentines dėmes, raukšles ar spuogus). Šaltesnėmis dienomis odai apsaugoti pakaks ir kremo su SPF, o vasarai rinkitės kremą su aukštu apsaugos nuo saulės faktoriumi.
TIP: įsigykite įdegio dulksnos veidui ir nešiokitės ją su savimi visą vasarą. Ja galėsite pasipurkšti bet kada, net ir ant makiažo!
Plataus spektro apsaugos nuo saulės priemonės
Plataus spektro kremai apsaugo odą ir nuo UVB, ir nuo UVA spindulių. Jie atpažįstami pagal ant gaminio pakuotės esantį ženkliuką PA (Protection grade of UVA).
Natūralūs kremai nuo saulės
Jei labiau patinka natūrali kosmetika, naudokite natūralius kremus nuo saulės. Paprastai tokių kremų sudėtyje yra fiziniai filtrai, kurie efektyviai apsaugo odą nuo UVB spindulių.
PATARIMAS: Jei jūsų oda labai jautri, išsausėjusi ar atopinė, galite išbandyti atopinei odai skirtą kremą nuo saulės, kuris yra ypač švelnus odai ir puikiai ją drėkina.
Kurie apsaugos nuo saulės kremų sudėtyje esantys filtrai – cheminiai ar mineraliniai – pasižymi geresniu poveikiu
Apsauginiai filtrai skirstomi į cheminius ir mineralinius, o kai kurių apsaugos nuo saulės priemonių sudėtyje yra abiejų tipų, kad priemonė suteiktų geriausią įmanomą apsaugą nuo žalingos spinduliuotės. Kuo skiriasi cheminiai ir mineraliniai filtrai?
- Apsaugos nuo saulės priemonių sudėtyje esantys sintetiniai filtrai, dar vadinami cheminiais filtrais, gali prasiskverbti giliai į odą – ten jie efektyviai sugeria UVB spinduliuotę ir paverčia ją šiluma. Kad šių priemonių filtrų poveikis būtų išties efektyvus, svarbu, jog jos pakankamai įsigertų į odą, tad rekomenduojama jomis pasitepti mažiausiai 20 minučių prieš leidžiant laiką saulėje. Priemonės su cheminiais filtrais pasižymi lengva tekstūra ir nuo jų ant odos nelieka baltų dėmių.
- Kita vertus, fiziniai arba mineraliniai filtrai, tokie kaip cinko oksidas arba titano dioksidas, neprasiskverbia į odą. Kremas nuo saulės su mineraliniais filtrais sukuria ant odos paviršiaus apsauginį sluoksnį, kuris atspindi UVB spinduliuotę. Skirtingai nuo priemonių su sintetiniais filtrais, kremai nuo saulės su mineraliniais filtrais veikia iš karto, vos pasitepus.
Apsauginiai kremai nuo saulės vaikams
Gležna vaikų odelė yra ypač jautri sudirgimams ir nudegimams, todėl, vaikams būnant saulėje, svarbu ją apsaugoti naudojant priemones su pakankamai aukštu SPF. Rinkitės vaikams skirtą kremą nuo saulės, kurio SPF nuo 30 iki 50+, švelni sudėtis ir lengva tekstūra, kad būtų lengva tolygiai tepti ir kremas greitai įsigertų į odą. Patepus odą vaikams skirtu kremu nuo saulės, paprastai ant jos lieka nedidelės baltos dėmės, kad būtų lengviau vizualiai patikrinti, ar produktas užteptas tolygiai. Jei vaikų odelė labai jautri, tinka kremas nuo saulės, kurio sudėtyje yra mineralinių filtrų – jis yra ypač švelnus ir veikia iškart, vos užtepus.
Kremą nuo saulės kūdikiams rinkitės su SPF 50+ ir ypač švelnios sudėties. Atminkite, kad vaikų iki 3 metų buvimą tiesioginių saulės spindulių poveikio aplinkoje reikėtų apriboti iki minimumo, nes tokio amžiaus vaikų oda yra ypač pažeidžiama. Ypač svarbu prisiminti tai, kad kremu nuo saulės kūdikį reikia tepti net ir būnant pavėsyje.
PATARIMAS: svarbu naudoti ne tik kokybišką kremą nuo saulės vaikams; saulėtomis dienomis taip pat uždėkite vaikui skarelę ar lengvą vaikišką kepuraitę ir nepamirškite vaikams skirtų saulės akinių su UV filtrais.
Kaip naudoti apsauginius kremus nuo saulės
Apsaugos nuo saulės kremai yra veiksmingi tik tuomet, jei juos tepame teisingai, reguliariai ir reikiamais kiekiais. Kaip tuo pasirūpinti?
- Apsaugos nuo saulės priemonėmis su SPF tepkite veidą, kaklą, iškirptės sritį ir kūną apytikriai prieš 20 minučių iki buvimo saulėje, kad šios priemonės pakankamai įsigertų į odą.
- Pasitepę drėkinamuoju kremu, būtinai patepkite veidą apsauginiu kremu nuo saulės ir leiskite jam įsigerti, tik po to naudokite makiažo priemones.
- Kremus su SPF pakartotinai tepkite ne rečiau kaip kas 2–3 valandas, jei būnate saulėje ir po bet kokio ilgesnio buvimo vandenyje ar suprakaitavus (net jei naudojate vandeniui atsparius kremus).
PATARIMAS: po kiekvienos saulės vonios palepinkite odą kokybišku drėkinamuoju, maitinamuoju ir raminamuoju kremu po deginimosi.
Kiti patarimai kaip degintis nekenkiant sveikatai
- Jei ketinate pradėti deginimosi sezoną, galite po truputį ruošti odą šiam procesui likus kelioms savaitėms iki deginimosi pradžios – naudokite provitaminą A, vadinamąjį beta karotiną, kuris padės gražiai ir tolygiai įdegti.
- Visada saugokite savo odą – net šešėlyje ar debesuotu oru.
- Degindamiesi nenaudokite dezodorantų, antiperspirantų ar kvepalų.
- Gerkite pakankamai skysčių, kurie sudrėkins odą iš vidaus.
- Stenkitės vengti saulės vonių nuo 11 iki 15 val., kuomet saulė yra intensyviausia.
- Buvimo saulėje trukmę pasirinkite pagal savo odos fototipą, tačiau tiesioginiuose saulės spinduliuose būkite ne ilgiau kaip 4 valandas.
- Ypatingai atsargiai deginkitės nėštumo metu. Nėštumo metu patartina vengti tiesioginių saulės spindulių poveikio ir visuomet naudoti apsauginius kremus nuo saulės su SPF 50+, skirtus jautriai odai arba vaikams.
- Atkreipkite dėmesį į odos pokyčius.
PATARIMAS: je puikiu įdegiu norite džiaugtis visus metus, išbandykite kokybiškas savaiminio įdegio priemones.
Pirmoji pagalba nudegus saulėje
- Vos pajutę pirmuosius simptomus, tokius kaip deginimas, niežulys ar perštėjimas, pasislėpkite pavėsyje arba apsirenkite. Odos paraudimas gali pasireikšti vėliau.
- Gerkite pakankamai skysčių.
- Nudegus odai padės šalti kompresai. Juos suvilgykite vandenyje ar atvėsusioje juodojoje ar žaliojoje arbatoje. Taip pat tinka varškės ar jogurto kompresai.
- Nuraminti odą padės ir reguliarus apsiprausimas drungno vandens dušu.
- Gydykite odą regeneruojančiomis priemonėmis, kurių sudėtyje yra pantenolio ir kitų veikliųjų medžiagų, tokių kaip alavijai, vitaminas A ar medetkos.
- Kol pagerės odos būklė, stenkitės nebūti saulėje. Saugokite odą nuo saulės dėvėdami laisvesnius, orui pralaidžius drabužius.
- Niekuomet nepradurkite susidariusių pūslių.
- Jei juntate stiprų skausmą, neatmeskite galimybės pavartoti vaistų nuo skausmo, geriausia – pasižyminčių priešuždegiminiu poveikiu.
- Dėl sunkių nudegimų kreipkitės į gydytoją.
Kas padeda nuo alergijos saulei?
Alergija saulei yra pernelyg intensyvi imuninės sistemos reakcija į saulę. Dažniausiai alergija pasireiškia atostogaujant, kai išvykstame iš įprastos vidutinio klimato zonos ir keliaujame į karštesnes vietoves arčiau pusiaujo. Ant drabužiais nepridengtų kūno vietų patenkanti stipri UV spinduliuotė gali sukelti odos alergiją arba gali susiformuoti niežtinčios ir raudonos pūslelės, kurios gali pratrūkti. Jei kamuoja saulės sukeliamas bėrimas, rekomenduojame naudoti specialų kremą nuo alergijos saulei, būti atsargiems deginantis ir stiprinti imunitetą, kuris turi įtakos odos reakcijai į saulės šviesą.
Patinka būti saulėje, tačiau bijote nudegti? Geriausi kremai nuo saulės veidui ir kūnui, vitaminai įdegiui, kremai su mineraliniais filtrais, maitinamieji sausi aliejai įdegiui ir įdegį skatinančios priemonės jau laukia notino.lt.