Pereiti prie pagrindinio turinio

Pigmentacija

Galbūt pastebėjote kelias nedideles dėmeles, kurios yra šiek tiek tamsesnės nei jūsų veido oda. Labiausiai tikėtina, kad tai yra hiperpigmentacija, dar vadinama pigmentinėmis dėmėmis, senatvinėmis ar saulės dėmėmis. Ar žinote, kas jas sukelia ir kaip galite atsikratyti šių dėmelių?

Kaip atsiranda pigmentinės dėmės?

Dažniausiai pigmentacijos sutrikimus sukelia padidėjęs melanino kiekis. Melaninas – tai natūralus pigmentas, nulemiantis plaukų, akių ir odos spalvą. Melanino kiekis gali padidėti dėl kelių veiksnių:

  • Per ilgo buvimo saulėje nenaudojant priemonių su SPF.
  • Hormoninių pokyčių.Dėmelės dažnai pasireiškia moterims, naudojančioms hormoninės kontracepcijos priemones, nėštumo ar menopauzės metu.
  • Amžiaus. Su amžiumi mažėja melanocitų kiekis, tačiau padidėja jų aktyvumo lygis ir tankis.
  • Odos uždegimo ir sužalojimo, galinčio sukelti melatonino išskyrimą.
  • Tam tikrų vaistinių preparatų (pvz., antibiotikų) ir žolelių (pvz., jonažolės).

Atsižvelgiant į pigmentacijos sutrikimų atsiradimo priežastis galima išskirti kelis įprastus jų tipus.

Žr. visą tekstą slėpti tekstą

Pigmentinių dėmių rūšys

Melazma

Vienas neįprastas ir dažniausiai nepavojingas hiperpigmentacinis sutrikimas vadinamas melazma (chloazma). Ji dažniausiai pasireiškia ant skruostų, nosies ar virš viršutinės lūpos. Melazma labiausiai būdinga moterims, nes toks pigmentacijos sutrikimas atsiranda pasikeitus hormonų lygiui, kuris lemia gaminamo melanino kiekį.

Melazma pasireiškia 15 % nėščiųjų, todėl šis sutrikimas dažnai vadinamas „nėščiosios kauke“. Šiam sutrikimui pažeidžiamos ne tik nėščiosios, bet ir moterys, naudojančios geriamąsias hormoninės kontracepcijos priemones. Gera žinia ta, kad pagimdžius ar sumažėjus estrogenų kiekiui melazma gali pranykti savaime.

Senatvinės ir saulės sukeltos pigmentinės dėmės

Dažniausiai jos pasireiškia dėl saulės šviesos poveikio, todėl tokie sutrikimai dažniausiai matomi vietose, kurios gauna daugiausiai saulės šviesos. Pigmentacijos sutrikimai gali atsirasti veido, kaklo, krūtinės ar rankų srityje. Ši hiperpigmentacijos rūšis yra nekenksminga.

Šių mažų tamsių dėmelių atsiradimą taip pat lemia amžius ir odos spalva. Pigmentacijos sutrikimai labiau būdingi tamsiaodžiams nei šviesiaodžiams žmonėms, kurių organizmas gamina mažiau melanino.

Žr. visą tekstą slėpti tekstą

Použdegiminė hiperpigmentacija

Iš pavadinimo aišku, kad tokios rūšies hiperpigmentacines dėmes, taip pat vadinamas použdegimine hiperpigmentacija, sukelia uždegimas ar sužalojimas. Použdegiminė hiperpigmentacija dažniausiai atsiranda po aknės.

Pasireiškus odos uždegimui išskiriamas melaninas, o per didelis pigmentų kiekis sukelia hiperpigmentaciją. Plokščios rausvos, raudonos ar rudos dėmelės pasilieka ant odos. Nors saulė nėra použdegiminės hiperpigmentacijos sukėlėja, jos spinduliai gali pabloginti šį sutrikimą. Todėl turėtumėte vengti tiesioginės saulės šviesos ir laikytis kitų taisyklių, užtikrinsiančių, kad použdegiminė hiperpigmentacija nepablogės. Be saulėje praleidžiamo laiko trumpinimo taip pat išmėginkite kitus būdus, padėsiančius atsikratyti veido srityje pasirodžiusių pigmentinių dėmių.

Kaip išvengti hiperpigmentacijos?

Saulės šviesa paveikia pigmentinių dėmių intensyvumą. Todėl pakankama apsauga nuo saulės sumažina pigmentinių dėmių atsiradimo tikimybę.

  • Naudokite aukštos kokybės apsauginį kremą nuo saulės ir sutrumpinkite tiesioginėje saulės šviesoje praleidžiamą laiką.
  • Nepamirškite, kad saulės spinduliai pasiekia jus net ir tada, kai nesideginate. Naudokite veido kremą su SPF ir makiažo pagrindą su SPF, kad išvengtumėte pigmentinių dėmių veido srityje.

Žr. visą tekstą slėpti tekstą

Kaip atsikratyti pigmentinių dėmių?

Pigmentinių dėmių šalinimas priklauso nuo jų dydžio ir spalvos intensyvumo. Galite išmėginti pigmentinėms dėmėms skirtas kosmetikos priemones, profesionalius gaminius ir senovinius odos hiperpigmentacijos gydymo būdus.

Pigmentinėms dėmėms skirtos kosmetikos priemonės

  • Intensyvaus poveikio serumas arba odos pigmentines dėmes balinanti priemonė puikiai veikia šviesesnes pigmentines dėmes.
  • Taip pat veiksminga atlikti cheminį šveitimą, kuris padeda atnaujinti giliuosius odos sluoksnius ir pašalina negyvas odos ląsteles. Ši procedūra gali būti atliekama dermatologo kabinete arba namų sąlygomis, pasirinkus tinkamą cheminį šveitiklį.

Pigmentacinių dėmių gydymas

Kai pigmentinių dėmių šalinimui nepakanka kosmetikos priemonių, laikas kreiptis į profesionalus.

  • Lazerinės terapijos poveikis panašus į cheminio šveitimo, tačiau pasižymi didesniu tikslumu. Dermatologai susitelkia į konkrečią pigmentinių dėmių paveiktą kūno vietą, kuri yra gydoma aukšto intensyvumo šviesa pašalinant pigmentines dėmes.
  • Hidrokinonas – vaistas, galintis sumažinti pigmentines dėmes. Tačiau jis taip pat gali dirginti odą, o kraštutiniais atvejais net sukelti použdegiminę hiperpigmentaciją. Šį preparatą galima naudoti tik ribotą laiką.

Senoviniai pigmentinių dėmių šalinimo būdai

Hiperpigmentacijos gydymas ne visuomet yra reikalingas, tačiau jei pigmentinės dėmės atitraukia dėmesį nuo jūsų grožio, išmėginkite šias namines priemones:

  • sumaišykite citrinos sultis (1 arbatinį šaukštelį) su arbatiniu šaukšteliu medaus ir balto jogurto. Užtepkite kaukę ant veido ir palaukite 15 minučių, kol ji pašalins hiperpigmentaciją. Nuplaukite vandeniu;
  • sumaišykite ciberžolę (½ arbatinio šaukštelio) su šviežios grietinės indeliu ir tepkite ant veido srityje esančių pigmentinių dėmių. Palaukite 15 minučių ir nuplaukite veidą;
  • sumaišykite migdolų aliejų su medumi ir smulkintais migdolais. Užtepę ant veido palaukite valandą ir nuplaukite. Šią priemonę taip pat galite įmasažuoti į veido odą prieš eidami miegoti ir palikti per naktį.

Žr. visą tekstą slėpti tekstą

Kaip pridengti pigmentines dėmes?

Nepavyksta pašalinti veido srityje pasirodžiusių pigmentinių dėmių? Ką tik pradėjote naudoti pigmentinėms dėmėms skirtą balinamąjį kremą, tad dar nematote jo rezultatų? Užmaskuokite jas maskuokliu arba makiažo pagrindu, kuris ne tik užtikrins vienodą veido atspalvį, bet ir suteiks pasitikėjimo savimi!