Alergija saulei
Nemaloniai nustebino niežtintys patinimai ar odos paraudimai po buvimo saulėje? Tai aiškus požymis, kad jums pasireiškė alergija saulei, kuri kankina maždaug 1/5 žmonių. Kai kuriems saulės sukeltas bėrimas pasireiškia greitai ir dažnai, o kiti jį patiria tik kelis kartus per visą gyvenimą. Kartą patyrę saulės sukeltą alerginę reakciją iš karto atpažinsite jos požymius.
Kas sukelia alergiją saulei?
Alerginės reakcijos į saulės spindulius dažniausiai kyla dėl per ilgo buvimo ultravioletiniuose UVA ir netgi UVB spinduliuose, kurie prasiskverbia į odą ir pažeidžia ląsteles. Reaguodama į saulę oda iššaukia imuninį atsaką, kuris dažniausiai pasireiškia paraudimu ir infekcija.
Saulės sukeltą bėrimą gali pasunkinti tam tikros odos priežiūros priemonių sudedamosios dalys bei vaistiniai preparatai, kurie didina jautrumą šviesai ir daro odą labiau pažeidžiama. Tokie preparatai apima kai kuriuos antibiotikus, chemoterapijai naudojamus vaistinius preparatus, jonažolę, kraujo spaudimą reguliuojančius vaistus ar hormoninės kontracepcijos priemones. Informacijos apie jautrumą šviesai ieškokite naudojimo instrukcijose.
Kaip atrodo alergija nuo saulės?
Alergija saulei gali pasireikšti odos paraudimu, niežtinčiu bėrimu, kurį sukelia buvimas saulėje, ar vandeningomis pūslėmis ant nugaros, pečių, rankų, krūtinės bei priekinės pėdų dalies. Nors dažniausiai tokio tipo alergija užklumpa 20–40 metų moteris, kurių oda yra šviesaus atspalvio arba jautri, ji gali pasireikšti bet kokiam žmogui, nepriklausomai nuo amžiaus arba lyties.
Odos reakcija į įvairaus intensyvumo saulės šviesą ir kitus veiksnius gali skirtis. Vieni dažniausių alergijos saulei tipų yra polimorfinis bėrimas nuo šviesos, Maljorkos aknė ir fotoalerginis bėrimas.
Dažniausi odos reakcijos į saulę tipai
Polimorfinis bėrimas nuo saulės
Tai dažniausia alerginės reakcijos į saulės šviesą forma. Įprastai vadinama tiesiog alergija saulei arba saulės sukeltu bėrimu, ši alerginė reakcija dažnai pasireiškia pavasarį, kai po ilgų žiemos mėnesių oda nėra pasiruošusi saulės spindulių poveikiui. Todėl saulės sukeltas bėrimas dažniau vargina pavasarį, o ne vasaros pabaigoje, kai oda pripranta prie saulės arba „užsigrūdina“.
Dažniausi polimorfinio bėrimo nuo saulės simptomai yra paraudusi oda, niežtintys spuogai ar pūlingos pūslės. Simptomai pasireiškia per kelias valandas ar kartais net dienas, nes kiekvienas atvejis yra šiek tiek skirtingas. Jiems pasireiškus kartojasi tie patys požymiai, tad alergiją atpažinti ir gydyti tampa vis lengviau.
Maljorkos aknė
Infekcinio pobūdžio spuogai primena įprastus spuogus ar net polimorfinį bėrimą nuo saulės. Tokia reakcija priklauso nuo saulės šviesos intensyvumo bei naudojamose odos priežiūros priemonėse esančių emulsiklių ir konservantų.
Fotoalerginės ir fototoksinės reakcijos
Tokios reakcijos priklauso nuo UV spindulių intensyvumo ir yra lemiamos tokių vaistinių preparatų kaip antibiotikai, antidepresantai su jonažole ar įvairių maisto gaminių (citrusinių vaisių, salierų, figų). Jie pasireiškia infekcijos apimtomis ir niežtinčiomis odos sritimis.
Kas padeda kovoti su alergija saulei? Geras pasiruošimas!
Visiškai išvengti buvimo saulėje neįmanoma, nes saulė yra reikalinga vitamino D sintetinimui. Jeigu norite apsisaugoti nuo netikėto saulės poveikio pavasarį, turite sumažinti saulės spindulių, kurie pasiekia jūsų odą, kiekį. Tai galite atlikti keliais būdais:
- naudokiteapsauginius kremus nuo saulės su aukštu SPF faktoriumi, kuris apsaugo nuo UVA ir UVB spindulių. Pasitikėkite specializuotais apsauginiais kremais nuo saulės, tinkamais saulei alergiškiems žmonėms, kuriuos gamina tokie pasitikėjimą pelnę prekių ženklai kaip La Roche-Posay, Eucerin, Avène arba Bioderma, nes jų priemonės yra ištirtos dermatologų;
- jei jūsų odą pasiekia saulės spinduliai, pakartotinai tepkite odą apsauginiu kremu nuo saulės kas dvi arba tris valandas. Nepamirškite, kad vanduo gali sutrikdyti tokių priemonių apsauginę funkciją;
- taip pat turėtumėte naudoti priežiūros priemones po deginimosi saulėje ir drėkinti odą. Geriausias jūsų pasirinkimas – priemonės su alavijais ir pantenoliu.
- Jūsų mityba turėtų būti papildyta maisto gaminiais arba papildais, kuriuose gausu kalcio, seleno, cinko ir beta karoteno.
- Nepamirškite odos drėkinimo! Geriausia rinktis drėkinamąsias priemonės su alaviju ir gerti pakankamai skysčių.
- Venkite saulės nuo 11 val. iki 16 val.
- Palaipsniui ilginkite saulėje praleidžiamą laiką, kad padėtumėte odai priprasti prie saulės, panašiai kaip prie šalto dušo.
- Rinkitės drabužius, apsaugosiančius jus nuo saulės. Geriausia dėvėti tamsesnės spalvos ir ne per plonos medžiagos drabužius.
- Išmėginkite priemones su beta karotenu ir vitaminu E arba C, kurie padės odai lengviau įdegti.
Geriausi apsauginiai kremai nuo saulės, tinkantys saulei alergiškiems žmonėms
Kaip elgtis, jei esate alergiškas saulei?
Jau žinote, ką reiškia spuogeliai, pūslelės ar odos paraudimai? Sudirgusi oda ne tik labai niežti, bet ir neatrodo estetiškai. Jei norite atsikratyti alergijos saulei, išmėginkite kelis patarimus, padėsiančius išvengti alerginės reakcijos:
- ant nudegusių vietų dėkite šaltus kompresus;
- vandeningoms pūslelėms naudokite pudrą kūdikiams;
- pridenkite nudegusias vietas drabužiais;
- paplaukioję vandenyne nusiprauskite švariame vandenyje;
- norėdami išvengti arba sumažinti saulės sukeltą bėrimą naudokite įvairioms alergijoms malšinti skirtus vaisinius preparatus. Galite rinktis Clarityn,Benadryl, Piriteze ir kitus preparatus.