Nors prakaitavimas yra įprasta organizmo funkcija, kuri yra naudinga mūsų sveikatai, gausus prakaitavimas gali tapti tikra problema.
Įprastas ir gausus prakaitavimas
Įprastai bekvapis prakaitas yra gaminamas ekrininėse prakaito liaukose. Jį sudaro 99 % vandens ir 1 % druskos. Esant karštam orui arba užsiimant fizine veikla mūsų kūnas natūraliai vėsinasi išskirdamas prakaitą. Prakaitavimas taip pat gali pagausėti esant stresinei situacijai. Tokia kūno funkcija vadinama emociniu prakaitavimu ir jame dalyvauja ne tik ekrininės, bet ir apokrininės prakaito liaukos.
Gausus prakaitavimas gali varginti be jokios akivaizdžios priežasties net esant ramybės būsenai ir nebūnant karštoje temperatūroje. Toks sutrikimas vadinamas padidėjusiu prakaitavimu arba hiperhidroze.
Gausaus prakaitavimo priežastys
Pagrindinė gausaus prakaitavimo priežastis – padidėjusi ekrininių prakaito liaukų veikla. Egzistuoja dvi hiperhidrozės rūšys – pirminė (židininė) ir antrinė:
- pirminė hiperhidrozė dažniausiai yra paveldima ir pirmą kartą pasireiškia dar paauglystėje. Tai sutrikimas, kurio metu prakaitavimą reguliuojanti smegenų dalis siunčia ekrininėms liaukoms signalą gaminti prakaitą be jokios priežasties;
- priešingai nei pirminei hiperhidrozei, antrinei hiperhidrozei būdingos įvairios priežastys. Šis sutrikimas gali pasireikšti bet kuriuo gyvenimo metu ir būti sukeltas nėštumo, menopauzės, širdies ar kitų ligų, nutukimo, priklausomybę keliančių medžiagų arba vaistinių preparatų naudojimo.
Kaip išvengti gausaus prakaitavimo?
Nerimaujate dėl gausaus pėdų arba pažastų prakaitavimo? Pamėginkite šiek tiek pakeisti savo gyvenimo būdą. Vos vienas mažas pokytis gali atnešti netikėtų rezultatų. Norėdami suvaldyti gausų prakaitavimą:
- sumažinkite suvartojamo aštraus maisto, kavos ir alkoholinių gėrimų kiekį;
- dėvėkite natūralaus audinio, pvz., medvilnės arba lino, drabužius;
- nepamirškite dienos metu gerti pakankamai nesaldintų gėrimų;
- galite išmėginti praustis rytais;
- venkite tiesioginės saulės šviesos;
- įsigykite gerą antiperspirantą, kuris mažina gausų prakaitavimą ir stabdo prakaito gamybą.
Antiperspirantas nuo gausaus prakaitavimo
Antiperspirantas nuo gausaus pažastų prakaitavimo gali tapti tinkama išeitimi norintiems sumažinti prakaito kiekį. Jame yra veikliųjų sudedamųjų dalių, kurios veikia ekrinines ir apokrinines prakaito liaukas ir iš dalies stabdo jų veiklą. Siūlome įsigyti stipraus poveikio antiperspirantus, kurių efektas išlieka iki kelių dienų. Tai nereiškia, kad galite pamiršti dušą, tačiau prakaito liaukų veiklą stabdantis poveikis išliks ilgiau.
Geriausi antiperspirantai
Dezodorantas nuo gausaus prakaitavimo?
Kitaip nei antiperspirantas, dezodorantas nestabdo prakaito gamybos. Jis neleidžia prakaitui reaguoti su įprastai pažastų odoje esančiomis bakterijomis, kurios sukelia nemalonų kvapą. Tai reiškia, kad ši priemonė nemažina prakaitavimo, bet gali būti naudojama kartu su antiperspirantu.
Geriausi dezodorantai
Medicininis gausaus prakaitavimo gydymas – kai antiperspiranto nepakanka
Išbandėte visus tradicinius būdus, tačiau nė vienas iš jų nesuteikė norimo rezultato? Jei taip, tikriausiai metas griebtis medicininės intervencijos. Vienos populiariausių priemonių, naudojamų norint slopinti prakaito liaukų veiklą – botulino toksinas A, jontoforezė (elektroterapija) arba cholinoblokatoriai. Griežtai rekomenduojame vartoti šias priemones tik pasitarus su gydytoju.