Pereiti prie pagrindinio turinio

Banguoti ir garbanoti plaukai

Garbanoti ir banguoti plaukai – daugelio moterų svajonė, tačiau jų savininkės puikiai žino, kad rūpintis garbanotais plaukais yra sunkiau nei tiesiais. Garbanoti plaukai iš prigimties yra sausesni ir poringesni, paprastai jie taip pat yra šiurkštesni ir mažiau blizga. Todėl bangeles ir garbanas sunkiau formuoti, jos greitai išsausėja, yra linkusios lūžinėti ir pleiskanoti. Perskaičiusios sužinosite, kaip pasidaryti puikias garbanas, kas yra garbanotos merginos metodas, bei sužinosite, kokie produktai labiausiai tinka garbanotiems plaukams. Tinkamos priemonės atgaivins sausus plaukus, suteiks jiems žvilgesio bei sukurs nuostabias bangeles ar garbanas!

Garbanotų ir banguotų plaukų tipai

Prieš pradėdami ieškoti geriausių jūsų garbanotiems plaukams tinkančių produktų, turėtumėte išsiaiškinti, kokio tipo banguotus ar garbanotus plaukus turite. Gerai pažįstant savo plaukus, formuoti ir prižiūrėti juos bus itin paprasta.

Plaukų bangelių ar garbanų formą veikia folikulo (galvos odoje esančio maišelio, iš kurio auga plaukai) forma. Kuo plokštesnis ir ovalesnis plaukų folikulas, tuo garbanotesni bus jūsų plaukai, o iš apvalus folikulo išauga tiesūs plaukai. Įprastai plaukai skirstomi į keletą skirtingų banguotų ir garbanotų plaukų tipų. Pagal plaukų bangelių ar garbanų tipą ir bangų ar žiedelių skersmenį išskiriami: 

Banguoti plaukai (vadinamasis 2 tipas) – jiems būdinga tai, kad viršugalvyje jų sruogos tiesesnės, o maždaug nuo ausų iki pat galiukų susidaro lengvos bangelės. Taigi plaukai nėra nei visiškai tiesūs, nei visiškai garbanoti. Tokio tipo plaukai gali būti:

 • labai lengvai banguoti (2A),
 • vidutinio banguotumo, su ryškesnėmis S formos bangomis (2B),
 • ypač banguoti, su išreikštomis S formos bangomis, kurios prasideda jau nuo šaknų (2C).

Garbanoti plaukai (3 tipas) nuo banguotų skiriasi tuo, kad čia bangelės ypač aiškios ir paprastai jos prasideda nuo pat plaukų šaknų. Garbanoti plaukai neretai yra stori ir dažniausiai šiurkščios tekstūros. Garbanoti plaukai gali būti:

 • lengvai garbanoti, aiškios S formos sruogelės (3A),
 • mažesnio skersmens garbanos, kurios primena spirales (3B),
 • ypač siauro skersmens garbanos, stangrios S raidės, primenančios nedidelius žiedelius (3C).

Itin garbanoti plaukai (4 tipas) yra lyg tobulai įtemptos spiralės, kurios pasižymi didele apimtimi. Plaukai yra šiurkštūs liesti ir yra linkę susivelti bei susivyti tarpusavyje. Skiriami tokie potipiai:

 • storos, ypač susivijusios garbanos, primenančios S formą (4A tipas),
 • zigzago formos garbanos (4B tipas),
 • labai standžiai susivijusios garbanos, kurios džiovinant plaukus sutrumpėja net iki 50 % savo ilgio (4C).

Žr. visą tekstą slėpti tekstą

Mūsų patarimas: jei nesate tikri, kokio tipo plaukus turite, išbandykite šį triuką, kuris padės nustatyti jūsų plaukų tipą. Banguotus plaukus džiovinant įprastu apvaliu plaukų džiovintuvu galima nesunkiai ištiesinti. Vis dėlto, ištiesinti garbanotų plaukų tokiu būdu beveik nepavyks.

Garbanotų ir banguotų plaukų priežiūra

Svarbiausia prižiūrint banguotus plaukus – pakankamas jų drėkinimas ir maitinimas. Skirtingai nei tiesūs plaukai, banguoti ir garbanoti plaukai įprastai turi mažiau baltymo keratino. Dėl susisukusios plaukų formos, tampa sunkiau per visą plaukų ilgį tinkamai paskirstyti drėgmę ir riebalus – galiukai neretai tampa trapūs ir linkę veltis. Reguliarus plaukų drėkinimas plovimo ir kasdienio formavimo metu padeda išvengti plaukų lūžinėjimo ir išsausėjimo, todėl suteikia galimybę džiaugtis žvilgančiomis ir sveikomis garbanomis.

Kokios priemonės labiausiai tinka garbanotiems plaukams?

Trokštate sutramdyti nepaklusnius plaukus ir norite džiaugtis puikiai apibrėžtomis bangomis bei garbanėlėms? Tinkamai parinktos priemonės gali pakeisti jūsų plaukų poringumą, nuo kurio priklauso ar jūsų plaukai gauna tinkamą drėkinimą ir reikiamą baltymų kiekį. Plaukų poringumas nurodo plaukų gebėjimą sugerti ir išlaikyti juose esančią drėgmę ir iš esmės yra susijęs su jūsų plaukų būkle bei jų pažeidimo laipsniu. Paprastas testas padės nustatyti jūsų plaukų būklę. Tiesiog suimkite vieną plauką už paties galiuko ir nykščiu bei smiliumi ištraukite iš šaknų:

Jei plaukas glotnus, vadinasi, yra mažai poringas ir jo priežiūrai tereikia šiek tiek papildomo drėkinimo.

 • Užtepkite nedidelį lazdyno riešuto dydžio šampūno garbanotiems plaukams kiekį ir taip pasirūpinsite tinkamu plaukų drėkinimu.
 • Po plaukų plovimo šampūnu būtinai naudokite drėkinantį kondicionierių ir nenuplaunamas plaukų priežiūros priemones.
 • Drėkinamąją kaukę garbanotiems plaukams naudokite bent kartą per dvi savaites.
 • Tarp plovimų jūsų plaukus puikiai atgaivins garbanotiems plaukams skirtas kremas ir serumas arba lengvas plaukų aliejus (pavyzdžiui arganų, simondsijų ar vynuogių kauliukų).
 • Garbanotų plaukų formavimui rinkitės lengvus gelius ir plaukų putas, kurie neapsunkina plaukų.

Žr. visą tekstą slėpti tekstą

Jei plaukas nėra glotnus ir jaučiate šiurkštumą, vadinasi, jis yra labiau poringas ir reikia naudoti ne tik drėkinančias, bet ir baltymų turinčias priemones. Baltymai padeda išlaikyti puikiai sudrėkintus plaukus, nes papildo plaukų pluoštą ir sumažina plaukų poringumą – taip užkertamas kelias drėgmės išgaravimui.

 • Praturtinti plaukus baltymais galite kiekvieno plovimo metu naudodami specialias priemones (baltymų turintį šampūną ar kondicionierių garbanotiems plaukams) arba kartą per savaitę naudodami plaukų kaukę. Kitos garbanotiems plaukams skirtos priemonės turėtų būti skirtos plaukų drėkinimui.
 • Geriausiose garbanotiems plaukams skirtose priemonėse, kurios turėtų atgaivinti pažeistus plaukus ir aprūpinti juos reikiama baltymų dozė, turėtų būti, pavyzdžiui, kolageno, šilko ir kviečių baltymų, keratino arba peptidų.
 • Išplovę plaukus naudokite ir nenuplaunamus kondicionierius, kurie padės plaukuose esančią drėgmę išlaikyti dar ilgiau.
 • Norint intensyviai pamaitinti plaukus, puikiai tinka plaukų sviestas ir garbanotiems plaukams skirtas plaukų aliejus (kokosų, ricinos).
 • Reguliarūs plaukų „įvyniojimai“ bent kartą per savaitę naudojant intensyviai maitinančią kaukę garbanotiems plaukams taip pat padeda pagreitinti plaukų regeneraciją.

Žr. visą tekstą slėpti tekstą

Kaip tinkamai plauti ir džiovinti banguotus ir garbanotus plaukus?

 • Garbanotų plaukų savininkai plaudami plaukus visuomet turėtų švelniai masažuoti odą sukamaisiais judesiais.
 • Paskutinio nuskalavimo metu reikėtų naudoti šaltą vandenį, tai padės „uždaryti“ plaukų paviršių.
 • Išplautų plaukų niekada netrinkite rankšluosčiu, vandens perteklių išspauskite švelniai priglausdami medvilninį rankšluostį.
 • Nepalikite plaukų suvyniotų į turbaną ar rankšluostį pernelyg ilgai.
 • Garbanotus ir banguotus plaukus šukuokite tik tol, kol jie vis dar šlapi arba visai nešukuokite. Šukuodami pradėkite nuo galiukų ir palaipsniui iššukuokite nuo pat šaknų, šukuodami atskiras sruogas.
 • Jei norite išsišukuoti plaukus, naudokite specialiai garbanotiems plaukams skirtas šukas su plačiais dantukais.
 • Jei norite suformuoti puikias garbanas, šlapius plaukus patepkite banguotiems plaukams skirtu kremu ir pirštais susukite į spirales – tai padės palaikyti jų formą plaukams išdžiuvus.
 • Jei turite laiko, plaukų džiovintuvu džiovinkite tik plaukų šaknis ir leiskite palaidiems plaukams laisvai išdžiūti.
 • Jei visgi reikia naudoti plaukų džiovintuvą, nustatykite vėsų ar vidutinio šiltumo režimą ir naudokite difuzorių.
 • Prieš džiovindami plaukus, visada patepkite plaukus nuo karščio apsaugančia priemone.
 • Tolimesnį garbanotų plaukų formavimą ir bangelių bei garbanų formos atgaivinimą tarp plovimų užtikrins banguotiems plaukams skirtas purškiklis, garbanotiems plaukams skirtas vaškas, kuris išsaugos plaukų glotnumą, arba plaukų putos, kurios padės pabrėžti puikią bangelių formą jų neapkraunant.

Mūsų patarimas: prabudus plaukai yra susivėlę ir ypač nepaklusnūs? Išmėginkite plaukų surišimą viršugalvyje tampria šilkine gumyte. Ši gudrybė padės išlaikyti puikios formos garbanas net ir per naktį.

Žr. visą tekstą slėpti tekstą

Kas yra GMM – garbanotos merginos metodas?

Garbanotos merginos metodas (sutrumpintai GMM) yra populiarus metodas rūpinantis banguotais ar garbanotais plaukais. Šis priežiūros metodas padeda regeneruoti banguotus ir garbanotus plaukus bei padeda išsirinkti tinkamiausias priemones bei plaukų formavimo būdus. Nors šis metodas netinka norint sugarbanoti tiesius plaukus, jis puikiai tiks turintiems bet kurį banguotų ar garbanotų plaukų tipą – nuo lengvai banguotų, iki standžiai susivijusių garbanų.

Kaip veikia garbanotos merginos metodas?

 • Naudojant šį metodą patartina plauti plaukus ne daugiau kaip tris kartus per savaitę.
 • Negalima šukuoti sausų plaukų, nes tai gali juos pažeisti ar suvelti.
 • Taikant garbanotosios merginos metodą rekomenduoja vengti plaukų formavimo karštais prietaisais (nedžiovinti šilčiausiu režimu, netiesinti, negarbanoti su žnyplėmis ir neplauti plaukų ypač karštu vandeniu).
 • Taikant garbanotos merginos metodą patartina rinktis garbanotiems plaukams skirtas formavimo priemonės be parabenų, sulfatų ar alkoholio.
 • Plaunant plaukus ir norint juos pamaitinti svarbu pasirinkti kondicionierių ir šampūną be silikono.
 • Ypač šiurkščių, labai sausų ar itin tankiai garbanotų plaukų savininkams vietoj garbanotiems plaukams skirto šampūno patartina rinktis taip vadinamąjį cowashing, t.y. plaukų plovimą nuplaunamuoju kondicionieriumi.
 • Išplovus plaukus rekomenduojama apvynioti juos ne rankšluosčiu, o medvilniniais marškinėliais.
 • Įvairioms šukuosenoms susikurti ar garbanas apsaugoti nakties metu garbanotos merginos metodas rekomenduoja naudoti šilkines gumytes, plaukų lankelius ir šilkines skareles.
 • Banguotų plaukų priežiūra su GMM pasirūpina ir bangelių apsauga miego metu – rekomenduojama miegoti ant šilkinio pagalvės užvalkalo arba su šilkine kepuraite, kad plaukai nesiveltų ir neišsausėtų.

Žr. visą tekstą slėpti tekstą

Kaip susikurti garbanas turint tiesius plaukus?

Nenusiminkite, jei gamta jūsų neapdovanojo natūraliai garbanotais plaukais. Yra keletas būdų, kaip susigarbanoti plaukus ar susikurti laisvai krentančias bangeles, kurios išliks bent iki kito plovimo:

 • Plaukų džiovintuvai garbanotiems plaukams padeda susikurti natūraliai atrodančias bangeles, nesvarbu, ar pageidaujate nedidelių subtilių bangelių, ar purių, išreikštų bangų. Galite rinktis įprastas klasikines žnyples, kurios sukurs tolygias bangeles ar išbandyti kūgio formos džiovintuvą sukursiantį įvairių formų bangeles bei automatinį plaukų džiovintuvą garbanotiems plaukams, kuris pasirūpins bangelėmis už jus.
 • Garbanojimo žnyplės suapvalintais kraštais sukurs nuostabias garbanas ypač greitai, tereikės šiek tiek praktikos.
 • Plaukų suktukai taip pat tebėra populiarūs. Tai geriausias būdas garbanoti plaukus nenaudojant garbanojimo žnyplių ar plaukų džiovintuvų garbanotiems plaukams – t.y. nenaudojant karštų prietaisų.
 • Prieš miegą iš drėgnų plaukų supinta kasa yra puikus būdas norintiems pabusti su švelniai garbanotais plaukais.

Žr. visą tekstą slėpti tekstą