Pereiti prie pagrindinio turinio

Mineraliniai ar cheminiai – kuo jie skiriasi. Ar esate susipažinę su SPF filtrais?

2022-05-12

Notino

Skaitinys 9 minutėms

Pasilepinti saulės spinduliais mėgsta visi. Jie yra naudingas malonios šilumos, geros nuotaikos ir vitamino D šaltinis. Tačiau nevertėtų pamiršti ir neigiamo saulės spindulių, kurie patenka ant jūsų odos per ploną ozono sluoksnį, poveikio jūsų odai. Norint apsisaugoti nuo odos ligų, raukšlių ir pigmentinių dėmių, rekomenduojame į savo kasdienę odos priežiūros rutiną įtraukti ir apsaugos nuo saulės priemones. Ir ne tik vasarą!

Domėdamiesi SPF filtrais, susiduriate su tokiais terminais kaip „cheminis“, „mineralinis“ ar „fizinis“ filtras. Kuo jie skiriasi? Ar kuris nors iš jų yra geresnis?Norėdami jums dar šiek tiek „susukti galvą“, pateiksime jums tikslius įdegio filtrų pavadinimus.

Mineralinis filtras, dar vadinamas fiziniu arba neorganiniu filtru, įgijo tokį pavadinimą dėl to, kad jo sudėtyje yra cinko oksido arba titano dioksido. Kita apsauginių filtrų grupė, dėl sudėtyje esančių anglies ir kitų cheminių junginių, yra vadinama organiniais arba cheminiais filtrais.

Kaip iš tiesų SPF veikia mūsų odą?

Apsauginis kremas nuo saulės neleidžia UV spinduliams patekti į giliuosius mūsų odos sluoksnius ir apsaugo ją nuo pažeidimų. SPF sudėtyje esantys komponentai sugeria UV spinduliuotę ir paverčia ją nedideliu kiekiu šiluminės energijos. Išsiskiria nedidelis kiekis šilumos, taigi jis nedaro įtakos bendrai mūsų kūno temperatūrai. Tačiau kūno perkaitimo rizika gali atsirasti tuomet, jei po tiesioginiais saulės spinduliais praleidžiame ilgą laiką. Tad vasarą neturėtumėte pamiršti kuo daugiau laiko praleisti pavėsyje.

Cheminiai UV filtrai sugeria ir šiluma paverčia 100 % saulės spinduliuotės, o fiziniai UV filtrai apie 5–10 % UV spinduliuotės gali atspindėti nuo odos paviršiaus tarsi veidrodis. Likusią spinduliuotės dalį apsauginis kremas nuo saulės su mineraliniu filtru apdoroja taip pat, kaip ir cheminis.

Kaip žinoti, kiek kremo su SPF reikia tepti?

Reikiamą apsaugos nuo saulės laipsnį (t. y., SPF 20, SPF 30, ar SPF 50 ) pajusite tik užsitepę pakankamą produkto kiekį. Paprastai prireikia didesnio kiekio kremo, nei manoma. Vienam kvadratiniam centimetrui odos prireiks 2 mg kremo. Įsivaizduokite, pavyzdžiui, kiek įprastai sunaudojate drėkinamojo kremo. Tokio kiekio kremo nuo saulės tikrai nepakaks. :)

Kad būtų paprasčiau įsivaizduoti, panaudokite savo plaštaką kaip matavimo priemonę. Jei SPF kremu ketinate tepti visą veidą, paakių sritį ir ausis, naudokite tiek kremo, kokio pločio yra atstumas tarp jūsų rodomojo ir viduriniojo piršto. Jei nuo saulės spindulių norite apsaugoti ir kaklą, kremo liniją pratęskite per dar vieną pirštą. Tepant kremu su SPF visą kūną, jo taip pat reikėtų nepagailėti.

Kokios yra skirtingų UV filtrų savybės ir kurį pasirinkti?

Cheminiai (organiniai) UV filtrai

  • Šis filtras profilaktiškai apsaugo nuo pigmentinių dėmių atsiradimo.
  • Jis puikiai įsigeria.
  • Ant odos beveik nelieka jokios balsvos plėvelės.
  • Tekstūra gali pasirodyti lipni, bet yra itin drėkinanti.
  • Dažnai tinka rupesnės tekstūros odai (tačiau iš esmės tinka visų tipų odai).
  • Puikiai tinka ir naudojant makiažą.
  • Šiame kreme gali būti daugiau kosmetikos priemonėse esančių ingredientų, todėl prieš naudojimą, būtinai išbandykite nedidelį kiekį kremo ant odos tam, kad išvengtumėte nepageidaujamos reakcijos.

Notino patarimas naudojant SPF kremą su cheminiu filtru: 

  • Jei ieškote puikios apsaugos nuo UV spindulių priemonės, kuri nesugadintų jūsų makiažo, kremas La Roche-Posay Anthelios SHAKA pradžiugins jus savo skysta ir greitai įsigeriančia tekstūra!
  • Kremas Vichy Capital Soleil UV-Age Daily puikiai tiks jūsų odai ne tik kaip apsauga nuo saulės, bet, dėl itin puikios sudėties, taip pat apsaugos jūsų odą nuo raukšlių ir pigmentinių dėmių atsiradimo.
  • Jūsų oda riebi ir linkusi į aknę? Naudokite kremą Sun Oil Control od Eucerin. Jo gelinė tekstūra apsaugos jūsų odą nuo nepageidaujamo saulės spindulių poveikio ir taip pat sumažins odos riebalavimąsi.
  • Apsauga nuo saulės, drėkinimas ir odos raminimas viename – tai Nuxe Sun.

Produkti

Fiziniai (mineraliniai / neorganiniai) UV filtrai

  • Jie nuo jūsų odos gali atspindėti tam tikrą UV spindulių kiekį.
  • Dėl sudėtyje esančių komponentų (cinko oksido arba titano dioksido), jie gali palikti balsvą plėvelę, tad ne itin tinka tamsesnį odos atspalvį turintiems žmonėms. 
  • Susidariusi balsva plėvelė gali jus „apgauti“: gali pasirodyti, kad jau užsitepėte reikiamą kiekį kremo net ir tuo metu, kai jo išties reikėtų daugiau.
  • Šio kremo tekstūra itin tinka sausai odai.
  • Kremas suteikia odai matinį efektą.
  • Dėl tekstūros ir švelnios spalvos, kremas gali trupėti ir ne itin tinka naudojant makiažo priemones.
  • Dėl lengvesnės sudėties, šis kremas itin tinka egzemos kamuojamai, į spuogus linkusiai ar jautriai, greitai sudirgstančiai odai, taip pat vaikams.

Notino patarimas naudojant SPF kremą su mineraliniu filtru:

  • Mineralinis pienelis Clinique Sun SPF 30 Mineral Sunscreen Lotion For Body idealiai tinka viso kūno odai apsaugoti.
  • Jautriai, greitai sudirgstančiai odai rekomenduojame naudoti bekvapį SPF pienelį Avène Sun Mineral
  • Kremas NeoStrata Defend yra itin lengvos ir skystos konsistencijos, nedirgina odos, be to, jo sudėtyje yra daug antioksidantų, tad yra puikus, kasdieniam naudojimui tinkamas mineralinis kremas nuo saulės veidui.
  • Ieškote mineralinio kremo nuo saulės vaikams? Rinkitės Heliocare 360°.
  • Apsauginis kūno pienelis COCOSOLIS Natural Sunscreen Lotiondėl savo sudėties nudžiugins natūralios kosmetikos mėgėjus. 99 % jame esančių ingredientų yra natūralios kilmės.

Produkti

Tad ką gi rinktis?

Nėra galimybės objektyviai pasakyti, kokio tipo SPF filtrai yra geresni ar blogesni. Renkantis kremą nuo saulės, reikia atsižvelgti į savo poreikius ir odos tipą. Geriausias kremas nuo UV spindulių bus tas, kuris tiks jūsų odai ir kurį bus malonu ir patogu naudoti reguliariai.

5 TOP KLAUSIMAI IR ATSAKYMAI APIE SPF

Po kurio laiko, pasitepus kremu, pradeda veikti apsauginiai cheminiai ar mineraliniai filtrai?

Didelio skirtumo, kuris kremas su filtru apsaugą suteikia greičiau, nėra. Abu pradeda veikti nuo to momento, kai įsigeria į jūsų odą, o tai užtrunka skirtingai, tačiau gali tęstis iki 20 minučių. Jei norite padidinti apsaugos nuo saulės efektyvumą, pasitepę kremu palaukite kol jis įsigers ir tik tuomet naudokite kitas makiažo priemones.

Ar pakanka kremu su SPF pasitepti ryte, jei norima visą dieną trunkančios apsaugos?

Pakartotinis apsauginio kremo nuo saulės naudojimas keletą kartų per dieną tikrai suteiks geriausios kokybės apsaugą. Nesvarbu, kurį kremą – su cheminiu ar mineraliniu filtru – pasirinksite naudoti. Abu jie palaipsniui netenka savo apsaugos, nes yra nušluostomi arba nuplaunami nuo veido ir kūno. Jei veikiami tiesioginių saulės spindulių ketinate praleisti visą dieną (pvz., automobilyje), geriausia naudoti kremą su SPF kas 2 valandas arba kaskart prieš išeinant į lauką. Jei kartu naudosite ir makiažo priemones, kremą su SPF tepkite storesniu sluoksniu arba naudokite pudrą ar makiažo pagrindą su SPF apsauga. 

Ar fiziniuose filtruose esančios cinko nanodalelės gali prasiskverbti į mūsų kūno odą?

Minėtų filtrų nanodalelės dėl savo dydžio negali prasiskverbti į gilesnius odos sluoksnius, jei kremu netepsite pažeistos odos (nudegimų ar įbrėžimų).

Kaip žinoti, kiek kremo su SPF reikia tepti?

Reikiamą apsaugos nuo saulės laipsnį (t. y., SPF 20, SPF 30, ar SPF 50 ) pajusite tik užsitepę pakankamą produkto kiekį. Paprastai prireikia didesnio kiekio kremo, nei manoma. Vienam kvadratiniam centimetrui odos prireiks 2 mg kremo. Įsivaizduokite, pavyzdžiui, kiek įprastai sunaudojate drėkinamojo kremo. Tokio kiekio kremo nuo saulės tikrai nepakaks. :)

Kad būtų paprasčiau įsivaizduoti, panaudokite savo plaštaką kaip matavimo priemonę. Jei SPF kremu ketinate tepti visą veidą, paakių sritį ir ausis, naudokite tiek kremo, kokio pločio yra atstumas tarp jūsų rodomojo ir viduriniojo piršto. Jei nuo saulės spindulių norite apsaugoti ir kaklą, kremo liniją pratęskite per dar vieną pirštą. Tepant kremu su SPF visą kūną, jo taip pat reikėtų nepagailėti.

Ar kremai nuo saulės kenkia koraliniams rifams?

Vis dar laukiama išsamaus mokslinio tyrimo, kuris įrodytų, kad kremai nuo saulės daro žalą koraliniams rifams. Šiuo metu kaip didžiausia rizika koraliniams rifams yra įvardijama klimato kaita, kylanti jūros temperatūra, pasaulinė vandens tarša ir masinė žvejyba. 

Vis dėlto, jei atostogų metu planuojate naudoti kremą nuo saulės su cheminiu SFP filtru, įsitikinkite, kad jūsų atostogų šalyje prevencijos tikslais šis kremas (ar jo sudėtyje esantys komponentai) nėra uždrausti. Jeigu itin rūpinatės gamtos apsauga, rinkitės kremą su mineraliniu apsaugos filtru