Pereiti prie pagrindinio turinio

Kas yra SPF ir kaip apsisaugoti nuo saulės kalnuose?

2022-05-12

Notino

Skaitinys 8 minutėms

Mūsų laikais odos apsauga nuo saulės laikoma odos priežiūros alfa ir omega. Kuo daugiau žinosite apie SPF, tuo lengviau galėsite pasirinkti ne tik apsaugos nuo saulės priemones. Dermatologai tvirtina, kad veido kremas nuo saulės yra kasdienė būtinybė.

Kiekvienas žino trumpinį „SPF“, tačiau ar visada žinome, kaip išsirinkti ar naudoti odos apsaugos priemones? Kas iš tiesų yra SPF? Kiek kremo nuo saulės reikia visam kūnui? Ar turėčiau naudoti SPF kremą, jei mano makiažo priemonėse apsaugos nuo saulės filtras jau yra? Apžvelkime dalykus, kurie jums gali būti aktualūs, kalbant apie SPF. 

Ką reiškia SPF?

Trumpinys „SPF“ reiškia „Sun Protection Factor“, t. y., „apsaugos nuo saulės faktorius“. Paprastai tariant, tai yra matas, kuriuo matuojamas laikas, kurį galite saugiai būti saulėje. Jei žinote, kad be SPF kremo oda nudegs per 10 minučių, šį skaičių turėtumėte padauginti iš ant gaminio pakuotės nurodyto apsaugos faktoriaus skaičiaus. Pavyzdžiui, kremo nuo saulės su SPF 15 apsaugos faktoriaus skaičių padauginkite iš 10. 

Gausite 150 minučių. Tai yra laikas, per kurį jūsų oda bus apsaugota nuo saulės poveikio. Vidurdienio saulė stipriausia vasaros mėnesiais, taip pat būtina atsižvelgti į debesuotumą ir naudojamo kremo kiekį. Nepamirškite, kad apsauga nuo saulės reikalinga ir kambariuose, automobiliuose ar sėdint prie lango. Gali nuskambėti neįtikėtinai, tačiau UVA spinduliai prasiskverbia pro lango stiklą, todėl oda sensta. 

Produkti

Kuo skiriasi SPF 30 ir SPF 50?

Priemonė, kurios apsaugos faktorius yra 10, apsaugos nuo 90 % UVB spindulių, jei šis faktorius 30 – nuo 97 % spinduliuotės, na o priemonė, kurios apsaugos faktorius yra 50 – net nuo 98 % UVB spinduliuotės. Todėl rinkdamiesi tinkamą priemonę, būtinai atsižvelkite į savo odos poreikius. Pavyzdžiui, odai su ryškiomis pigmentinėmis dėmėmis saugiau naudoti SPF 50. 

Ir dar vienas dalykas: SPF 30 ir 50 tekstūros gali smarkiai skirtis, ypač kalbant apie atskirus prekės ženklus. Tai ypač pasakytina apie mineralus, kurie paprastai yra sunkesni. Tačiau yra prekių ženklų, kur taikomos specialios technologijos, todėl šito trūkumo jūs nė nepajusite. 

Saugios saulės vonios

Naujausių tyrimų duomenimis, kasdien naudojant apsaugos nuo saulės priemones, oda atrodo daug jaunesnė. Svarbiausia žinoti, koks yra jūsų odos tipas, ko jai reikia ir kaip ji reaguoja. Paprastai kiekvienas iš mūsų žino, ar jo oda gerai toleruoja saulę, ar yra jautri ir greitai parausta. Greitas paraudimas rodo, kada oda duoda ženklą: „apsaugok mane“. 

Svarbiausia degintis saulėje saikingai, palepinti odą kremu su pakankamu apsaugos faktoriumi ir siekti tobulo įdegio palaipsniui.

Duokite savo odai laiko. Naudodami priemones su didesniu apsaugos faktoriumi, įdegsite lėčiau, bet ilgam. Laimei, tie laikai, kai nenaudodami kremų ypač ilgai būdavome tiesioginiuose saulės spinduliuose „kad greičiau įdegtume“, jau praeityje. Šias laikais turime pakankamai informacijos apie apsaugą nuo saulės bei saulės vonių sukeliamą riziką. 

Vis dėlto, anksčiau apsaugai nuo saulės nebuvo teikiama didelė reikšmė, o odos vėžys buvo praktiškai nežinomas terminas. Neatsakingas buvimas saulėje be apsaugos priemonių gali sukelti vėžį, o sergamumas pastaraisiais metais išaugo daug kartų. Atitinkama prevencijos priemonė yra kasmetinė apgamų patikra. 

Kas yra melaninas ir kokį vaidmenį jis atlieka?

Melaninas yra pigmentas, randamas odoje, plaukuose, akies rainelėje arba tinklainėje, kuris apsaugo odą nuo saulės sukeliamų pažeidimų, t. y., nuo UV spindulių. Jo gamybą organizme, be kita ko, skatina ir žalieji augalai, todėl vasarą į savo racioną nedvejodami įtraukite salotų, brokolių ir žalumynų gėrimų. 

Produkti

Pats pirmasis kremas nuo saulės? Į ledynus!

Fenomenalųjį SPF sukūrė jaunas Šveicarijos chemikas. 1938 m. jis stipriai nudegė kalnuose. Ši nemaloni patirtis paskatino mokslininką išrasti kremą nuo saulės. 1944 m. jo kolega, atlikdamas tyrimą su kariais, kaip fizinį barjerą nuo saulės panaudojo vazeliną. Bendromis pastangomis jie sukūrė pirmąjį apsauginį kremą. Tai buvo vazelino, kakavos sviesto ir kokosų aliejaus mišinys pavadintas „Gletcher Creme“ – ledynų kremu. 

Kaip skirstomi UV filtrai?

  • UVA – „A“ reiškia „aging“ (senėjimas). Sukelia odos senėjimą, pigmentaciją ir alergiją saulei. Net jei nematote saulės, ji veikia taip pat ir kai lauke debesuota.
  • UVB – „B“ reiškia „burninig“ (nudegimas). Atsako už odos nudegimą ir įdegį.

Be klasikinių UV filtrų, kai kurių prekių ženklų priemonėse taip pat yra šiuolaikiškų ingredientų, kurie pagerina apsaugos nuo saulės lygį. Dabartinių veido kremų sudėtyje būna ir tokių veikliųjų medžiagų kaip niacinamidas, vitaminai arba hialurono rūgštis. Gamintojai puikiai žino, kad kremai nuo saulės tampa kasdienės odos priežiūros rutina. 

Kaip saulė veikia odą?

Viena iš pasekmių yra odos senėjimas. Kolageno ir elastino skaidulos praranda savo elastingumą. Jos suglemba, o oda pradeda atrodyti senesnė. Dar viena nemaloni pasekmė – saulės netoleravimas. Daugeliui iš mūsų gerai pažįstami niežtintys išbėrimai, paraudimas ir deginimas. Pernelyg intensyvus saulės poveikis taip pat lemia sunkiai sumažinamų pigmentinių dėmių susidarymą.

Ar žinote, kiek kremo nuo saulės tepti?

Gali pasirodyti keista, bet visam kūnui pakanka golfo kamuoliuko dydžio kremo kiekio. Veidui pakanka trijų pirštų galais pakabintos kremo dozės. Nepamirškite ausų – jos itin lengvai nudega. Jų oda yra labai jautri ir dažnai būna neuždengta nuo saulės.

Todėl SPF naudojimas dienos metu turėtų tapti įprasta odos priežiūros rutinos dalimi. Kremą su SPF reikia įtraukti į rytinį grožio ritualą. Tai reiškia, kad po dieninio kremo dar turėtumėte užsitepti kremo nuo saulės. Kremų pasirinkimas mūsų laikais toks platus, kad surasti kiekvienai odai tinkamiausios tekstūros priemonę tikrai neturėtų būti sunku. Kuo lengvesnė tekstūra, tuo malonesnis odos priežiūros priemonių sluoksniavimas.

Makiažo priemonės su SPF nepakeičia apsauginio kremo. Jų pliusas yra tas, kad sukuria dar vieną apsauginį barjerą. Ši „antroji oda“ daugelį moterų apsaugo ir nuo galimos pigmentacijos.

Kodėl nepakanka naudoti dieninį kremą su SPF?

Nors jūsų dieniniame kreme yra tam tikra apsauga nuo saulės, jis negali visiškai pakeisti kremo nuo saulės. Tad neužtikrina visą dieną trunkančios apsaugos (net apsauginio kremo su SPF 50 gali neužtekti visai dienai). Ypač jeigu būname lauke ir esame veikiami intensyvios saulės šviesos. Tokiu atveju reikia reguliariai naudoti SPF. 

Kaip tai padaryti?

Pakartotinis SPF tepimas skamba sudėtingai, bet tai nėra sunkus mokslas. Jums tikrai nereikės nusivalyti makiažo ir iš naujo tepti visas priemones. Viskas, ko reikia, tai naudoti purškalo pavidalo priemones. Dienos metu rankinėje turiu gaivinantį, švytėjimą suteikiantį veido purškikį su SPF50 Anthelios, kurį, prireikus, labai paprasta užpurkšti ant makiažo.

Būnant prie vandens, galima naudoti tonizuojančius apsauginius kremus. Jie gali iš dalies pakeisti makiažo pagrindą ir suteikti puikią apsaugą. Šie kremai yra atsparūs vandeniui, tačiau turėkite omenyje, kad dalis apsaugos priemonės vandenyje gali nusiplauti. Tokiu atveju toninį kremą su SPF tepkite dar kartą ant pirmo sluoksnio. Šluostydamiesi rankšluosčiu atsiminkite, kad mechaninė trintis taip pat gali pabloginti odos apsaugą.

SPF ir vaikai

Kūdikiams negalima būti tiesioginiuose saulės spinduliuose, nes jų oda dar nesugeba apsisaugoti. Ji yra jautri, lengvai nudega ir perkaista. Vaikus būtina saugoti nuo saulės tinkamai aprengus, na o žaidimų metu, lauke ar vandenyje idealu naudoti kuo didesnės apsaugos priemones. Ką daryti, jeigu planuojate su vaiku daug laiko praleisti lauke? Po ranka turėkite nedidelę veido apsaugos nuo saulės priemonės pakuotę.