Pereiti prie pagrindinio turinio

Kaip padėti vasaros nualintiems plaukams?

2022 m. rugsėjo 22 d.Notino
Jūra, gaivinančios maudynės ežere ar baseine... Kelionės į kalnus, išvykos dviračiais... Atsipalaiduokite! Deja, viskas, kuo taip mėgavotės vasarą, padarė meškos paslaugą jūsų plaukams. Taigi atėjo metas grąžinti skolą ir palepinti savo plaukus išskirtiniu dėmesiu! Kaip pamaitinti ir atgaivinti po vasaros pažeistus plaukus?

Vasara nualina jūsų plaukus

Saulė, jūra, chloruotas baseinų vanduo... dėl viso to plaukai neišvengiamai išsausėja. Kepuraitės, skrybėlės, dviratininkų šalmai? Mechaniškai pažeidžia plaukų pluoštą. Kuo daugiau prakaituojate, tuo dažniau skubate į dušą plauti plaukų. Tačiau neteisingai plaunant plaukus galima pakenkti natūraliai galvos odos mikrobiomai. Ir, galų gale, kam vasarą rūpi sveika mityba? Ledai, kokteiliai, „viskas įskaičiuota“... Vargu, ar tai yra tie produktai, kuriuose būtų gausu plaukams reikalingų vitaminų ir mineralinių medžiagų,

Taigi – nusirėžti galus ar kovoti už gražius plaukus?

Jūsų plaukai atrodo papilkėję, praradę žvilgesį, yra susišiaušę, nusilpę ir lūžinėja? Nenuostabu, kad jums svyra rankos ir norisi kuo greičiau apsilankyti pas kirpėją. Ir iš tiesų – kartais tai pats geriausias sprendimas. „Kai kurie plaukai po vasaros būna taip pažeisti, kad sunaikinama kutikulė, t. y., išorinis plauko sluoksnis, padengtas žvyneliais, kurie, tinkamai prižiūrint plaukus, suteikia jiems sveiko žvilgesio. Ką tokiu atveju daryti? „Tuomet vienintelis sprendimas yra žirklės!“ – sako estetinės medicinos klinikos „Formocitas“ specialistė Ivana Pokorna.

Na o tos, kurios plaukų nenusikerpa, užsiima jų maitinimu ir puoselėjimu!

Kokių priemonių imtis, jei nusprendėte išsaugoti savo plaukus? Pirmiausia išsiaiškinkime, kuo skiriasi plaukų ir galvos odos priežiūra. Nes tai du skirtingi dalykai. 

 • Galvos odą reikia maitinti iš vidaus
  „Galvos oda – tai dirva, iš kurios auga plaukai. Norint turėti gražius plaukus, būtina juos maitinti,“ – teigia Ivana Pokorna. Todėl jūsų pirkinių krepšelyje turi netrūkti daržovių, vaisių, rauginto pieno produktų, žuvies, riešutų, dribsnių. Subalansuota mityba. Tai yra lemiantis veiksnys. Jei savo organizmo neaprūpinsite pakankamu šių produktų kiekiu, jis pradės „skolintis“ mineralines medžiagas iš galvos odos, kur jų yra gausu.

„Organizmas galėtų naudoti mineralinių medžiagų sankaupas, esančias kauluose ar sausgyslėse, bet tai būtų pavojinga gyvybei. Tokio pavojaus nėra, kai dėl netinkamos mitybos pradeda slinkti plaukai. Tačiau būtent dėl to slenkantys plaukai yra ženklas, kad atėjo metas susirūpinti savo mityba ir ne tik po vasaros,“ – perspėja specialistė. 

Čia jums padės ir maisto papildai plaukams. „Jūsų plaukams būtinas magnis, kalcis, selenas, cinkas, silicis, biotinas ir vitaminai A, B, C, D ir E. Dažnai pamirštame, kad vitaminai A, D, E, K yra tirpūs riebaluose, juos įsisavinti ypač padeda omega-3 riebalų rūgštys. Taip pat nepamirškite ir vadinamųjų polifenolių, kurių kaip ir omega-9 rūgščių, gausu alyvuogių aliejuje. Pakaks vieno šaukštelio per dieną. Daug polifenolių yra graikiniuose riešutuose, uogose ar vaisių žievelėse“, – primena Ivana Pokorna ir perspėja, kad net ir nepriekaištingai maitinantis, teks laukti apie du mėnesius, kol plaukų būklė pagerės.

 • Svarbu rūpintis galvos oda ne tik iš vidaus, bet ir iš išorės
  Išorinė galvos odos priežiūros priemonė yra šampūnas! Svarbiausia mokėti jį tinkamai naudoti. „Šampūnu nereikia plauti plaukų galų, ypač jei jūsų plaukai yra ilgi ir pažeisti saulės arba dažymo. Šampūnas yra skirtas išvalyti galvos odą bei šaknis nuo susikaupusių riebalų, prakaito, druskų ir nešvarumų. Plaudami šampūnu pažeistus ir išsausėjusius plaukus, jiems dar labiau pakenksite, nes pašalinsite natūralų riebalinį sluoksnį,“ – aiškina Ivana Pokorná.

TAIGI KAIP TEISINGAI PLAUTI PLAUKUS?

 • sušlapinkite plaukus visu jų ilgiu
 • plaukus ties plaukų šaknimis įtrinkite šampūnu, tada švelniai, bet intensyviai masažuokite galvos odą pirštų galiukais (saugokitės, kad neįdrėkstumėte nagais)
 • jei šampūnas neputoja: jo per mažai arba galvos oda per daug riebi
 • jei norite, kad šampūnas suputotų, nuplaukite jį ir pakartokite procedūrą
 • šlapių plaukų netrinkite, švelniai juos nusausinkite ir apsukite rankšluosčiu

Plaukų galų priežiūrai naudokite kaukę arba kondicionierių

„Plaukų pluošto pažeidimai yra daugiausia mechaninio pobūdžio – jie atsiranda tiesiog gulint ant plaukų. Be to, dauguma merginų dažo plaukus arba kaitinasi saulėje jų nepridengusios. Labiausiai nuo mechaninių pažeidimų nukenčia ilgaplaukių plaukai. Trumpi plaukai yra jauni, o ilgi plaukai gali būti penkerių ar šešerių metų. Įsivaizduokite, kaip per tokį laiką atrodytų jūsų mėgstamo megztinio siūlai, jei jį ne tik nešiotumėte kiekvieną dieną, bet dar ir skalbtumėte, dažytumėte...,“ – aiškina Ivana Pokorna.

Be to, klaidingai įsivaizduojame, kad užaugus plaukams, juos galime ir toliau maitinti. „Tačiau plaukas yra ląstelių dalijimosi produktas, tai keratino baltymas, kuris neturi kraujotakos. Štai kodėl kerpant plaukus ar nagus jų neskauda.“

Kaukė pagal jūsų plaukų tipą

Kaip teisingai tepti kaukę ant plaukų? Ištrinkusios plaukus šampūnu, uždėkite savo plaukų tipui skirtą plaukų kaukę. Jei nežinote, kuriam tipui priskirti savo plaukus, būtinai pasikonsultuokite su savo kirpėja. „Posakis „kuo ilgiau, tuo geriau“ šiuo atveju netinka. Ypač pirmosioms procedūroms pakanka minutės ar dviejų; vėliau palaipsniui ilginkite kaukės veikimo laiką, kad plaukai priprastų. Esant silpniems ir pažeistiems plaukams, 15 minučių laikyti kaukę yra per daug: jie apsunksta ir tampa lipnūs. Kaukę palikti ilgesniam laikui galima tuomet, kai plaukai sustiprėja“, – sako Ivana Pokorná. 

Norėčiau plaukų serumo!

Pažadėkite, kad padarysite dar vieną dalyką. Palepinkite savo galvos odą specialiai plaukams skirtu vandeniu arba plaukų serumu, kuris papildomai juos pamaitina. Vadovaukitės instrukcijomis ir rinkitės serumą atsižvelgdamos į savo galvos odos būklę. Būtinai pasitarkite su savo kirpėja ar dermatologu. 

Patikrinti plaukų serumai

Ir galiausiai – kondicionierius. Nenuplaunamas!

Liko paskutinis žingsnis. Tolygiai paskirstykite kondicionierių visu plaukų ilgiu. Geriausia naudoti nenuplaunamą kondicionierių, kuris prasiskverbia į giliausius pažeisto plaukų pluošto sluoksnius. 

Kokį nenuplaunamą kondicionierių išmėginti?

Dabar jau žinote, kaip padėti vasaros nualintiems plaukams. Laikykitės šių plaukų priežiūros taisyklių ir kitą vasarą pasitikite su daug sveikesniais ir gražesniais plaukais!

Skaityti daugiau