Pereiti prie pagrindinio turinio

Kaip efektyviai įveikti pigmentines dėmes ant dantų ir kodėl svarbus emalis?

2023-08-18

Jana Uhlir

Skaitinys 4 minutėms

Reguliariai mėgaujatės kava, gervuogėmis ir raudonuoju vynu ir tai galima pastebėti ant jūsų dantų? Pilkšvos, rudos ar beveik juodos dėmelės ir keliais atspalviais tamsesnis dantų emalis šalia dantenų. Tai – įprastas dalykas, bet pažvelgus į veidrodį tikrai nedžiugina. Gera žinia yra ta, kad pigmentinių dėmių ant dantų tikrai galima išvengti, o jas jau turint – efektyviai jų atsikratyti. Tereikia tinkamų priežiūros priemonių!

Suraskite kaltininkus

Matomos dėmelės iš tikrųjų yra danties emalio spalvos pasikeitimas. Gali kankinti tiek vidinis (sukeltas, pavyzdžiui, fluoridų, tam tikrų vaistų, negyvų dantų ir pan.), tiek išorinis, t. y. paviršinis. Čia „kaltininkus“ surasti lengviau – dažniausiai dantų pigmentaciją sukelia pigmento turintys maisto ar gėrimų ingredientai. Jeigu prasčiau rūpinatės dantų higiena, dantys gali įgauti gelsvą, gelsvai rudą ar net juodą atspalvį – ir švytinčios šypsenos nematyti.

Spindintiems ir baltesniems dantims

Neprivalote atsisakyti kavos ir vyno

Egzistuoja daugybė gėrimų ir maisto produktų, kurie keičia dantų pigmentaciją: tai ne tik kava, arbatas, vynas, gazuoti gėrimai, saldūs limonadai, bet ir pomidorai, karis, sojų padažas, balzamiko actas, saldumynai ar vaisiai, pvz. mėlynės ir gervuogės. Trumpai tariant, tai, kas nudažo jūsų liežuvį ir burną, keičia ir jūsų dantų spalvą. Žinoma, dėl to neatsisakysime kavos, vyno ir vaisių! Pirmoji pagalba suvalgius šių maisto produktų – burnos skalavimas vandeniu.

Pasinaudokite smėliasrove ir rūpestingai prižiūrėkite dantis namuose

Pigmentaciją galite panaikinti – ar bent sumažinti – keletu būdų. Natūralų dantų atspalvį pasieksite reguliariai naudodami balinančias dantų pastas, kuriose yra tokių veikliųjų medžiagų kaip bioaktyvi anglis, fermentai, peroksidai, mikrokaroliukai ar abrazyvai.

Valotės dantis iškart po valgio? Prieš valydamiesi dantis po valgio palaukite bent pusvalandį. Kai valgome, burnoje susidaro rūgštys, kurios veikia emalį, o iš karto po valgio besivalydami dantis galime jį pažeisti.

Dantų pastos sudėtį rinkitės pagal danties spalvos pakitimo laipsnį: esant švelniai pigmentacijai, kurią sukelia, pavyzdžiui, kavos ar limonado dėmės, dažniausiai padės visų rūšių balinančios pastos, o esant vidutiniam ir didesniam spalvos pakitimui, rinkitės balinančiasdantų pastas su peroksidais. Naudodami dantų pastas visada vadovaukitės instrukcijomis ant pakuotės. Valant dantis svarbu gerai pašalinti apnašas nuo dantų paviršiaus, nes pigmentai kaupiasi būtent čia.

Taip pat nepamirškite reguliariai lankytis pas dantų higienos specialistą. Dantų higienistas gali švelniai sumažinti dantų pigmentaciją naudodamas specialaus smėlio srovę. Nereikia jaudintis – toks gydymas neskausmingas, o rezultatą pamatysite iš karto.

Kaip dar galite pašviesinti pigmentines dėmes ant dantų

Taip pat gerai veikia specialūs balinimo geliai, milteliai, dantų balinimo rinkiniai ir dantų balinimo milteliai ar balinamieji pieštukai. Padėti taip pat gali ir specialūs burnos skalavimo skysčiais baltesniems dantims. Bet kuriuo atveju, prieš balindami dantis namuose, apsilankykite pas savo odontologą, jis pašalins dantų ėduonį ir patars, koks balinimo būdas jums tinka labiausiai. Vizitas gali atskleisti ir galimą dantų pigmentacijos priežastį.

Išbandykite balinimo rinkinius, gelius ir miltelius

5 patarimai, kaip išvengti pigmentinių dėmių ant dantų

  1. Reguliariai lankykitės pas dantų higienos specialistą. Kai kuriuos spalvos pakitimus pašalins tik specialistai ir jūsų dantys taps sveikesni, švytintys ir baltesni.
  2. Būtina kasdien ir kruopščiai valytis dantis, o be dantų šepetėlio naudoti ir tarpdančių šepetėlius bei siūlą.
  3. Išskalaukite burną vandeniu po kiekvieno valgio ar atsigėrus, jei vartojote maisto produktų ar gėrimų dėl kurių ant dantų atsiranda pigmentinių dėmių, arba praėjus 30 minučių išsivalykite dantis.
  4. Jei vis dar rūkote, pabandykite atsikratyti šio žalingo įpročio.
  5. Naudokite kokybiškas balinančias dantų pastas, geriausia tokias, kurios tinka jūsų dantų tipui (pavyzdžiui, dantų pastą jautriems dantimsdantų pastą turintiems periodontozę ir pan.).

Norint turėti baltus ir spindinčius dantis reikia tam skirti nemažai laiko, tačiau graži (ir sveika!) šypsena tikrai to verta. Juk tai vienas pirmųjų dalykų, kuriuos pastebime sutikę kitus žmones.