Kiekvienas iš mūsų nori turėti sveikus dantis ir gražią šypseną. Jūsų dantys toli gražu netobuli? Tinkamos dantų priežiūros pagrindą sudaro vos kelios taisyklės, kurių turėtume nuosekliai laikytis. Taip, svarbiausia išmokti teisingai valytis dantis. Patarsime ir pamokysime jus, kaip tai daryti.
Kaip teisingai valytis dantis
Dantų valymas nėra sudėtingas mokslas, bet niekas iš mūsų neapsaugotas nuo klaidų. „Dantis privalome valytis du kartus per dieną, ypač vakare. Valykite juos minkštais šepetėliais su tiesiais šereliais“, – vieningai rekomenduoja odontologijos klinikos Zub & Dáseň darbuotojos Liucija Rozsypalova ir Štiepanka Reslova. Tik nuo jūsų priklauso, kokį šepetėlį – paprastą ar elektrinį – pasirinksite.
Tačiau, kaip neatmestinai išsivalyti dantis? „Klinikoje mokome kaip valytis dantis šepetėliu atliekant sukamuosius ar vibruojamuosius judesius. Kruopščiai nuvalykite visą dantų paviršių, stenkitės, kad šepetėlio galvutė pasiektų net ir dantenas“, – aiškina ekspertė.
Pirmiausia išsivalykite dantis, o televizorius gali palaukti
Neretai valydamiesi dantis, jūs ne tik viena akimi žiūrite televizorių, bet ir ruošiatės kitai dienai? Už tokį įprotį odontologas ar burnos higienos specialistas jūsų tikrai nepagirs. „Taip galite užmiršti išsivalyti tam tikras vietas arba jų tiesiog neišvalote tinkamai. Gingivitas ir kitos dantų ligos vystosi greitai, todėl valantis dantis reikia susikaupti,“ – aiškina Liucija Rozsypalova. Jei galime sąmoningai ir apgalvotai valgyti, miegoti ar vaikščioti miške, galime ir sąmoningai valytis dantis.
Ir netrukus susiformuos tinkamo dantų valymo įprotis
Susidūrus su problema…
O gal, valydamiesi dantis, darote dar vieną klaidą, kuri gali lemti ne tik tai, jog ilgainiui suges dantys, bet ir pašlis nervai dėl didžiulių pinigų sumų, išleidžiamų dantų taisymui? „Deja, vis dar tikima, kad dantenų uždegimą ar parodontozę galima išsigydyti namuose, naudojant nereceptines priemones. Tačiau taip tikrai nėra,“ – dėsto burnos higienos specialistė. Jei jums ramybės neduoda kraujuojančios dantenos, dantų akmenys, klibantys dantys ar blogas burnos kvapas, apsilankykite pas odontologą ar burnos higienos specialistą. Ir kuo greičiau.
Jei dantų kakleliai yra atviri ir jautrūs, kreipkitės į odontologą. Dantų jautrumą lemia kelios priežastys, įskaitant uždegiminius procesus. Šios situacijos niekaip neišspręsite namų sąlygomis.
Kaip išsirinkti dantų šepetėlį
Dar viena dažnai pasitaikanti klaida – žmogus pats nusprendžia, kokio dydžio tarpdančių šepetėlio jam reikia. „Rinkdamiesi tarpdančių šepetėlį patys, galite lengvai suklysti dėl jo dydžio,“ – tęsia specialistė. „Naudodami jums per mažą tarpdančių šepetėlį, tarpdančių gerai neišvalysite, o per didelis gali pažeisti dantenas ar dantų emalį.“ Taigi, norint išsirinkti tinkamas tarpdančių priemones, turėtų padėti burnos higienos specialistas ar odontologas.
„Jei tarpai tarp dantų labai siauri, o taip dažnai būna priekinių dantų atveju, labiausiai tiktų tarpdančių siūlas . Kalbant apie tarpdančių šepetėlius, retais atvejais pakanka naudoti vieno dydžio šepetėlį, be to, dažnai reikia valyti tarpdančius didesniu, nei jums atrodo“, – teigia Štiepanka Reslova. Kad neišgąsdintų klientų, odontologė stengiasi nesiūlyti naudoti daugiau nei trijų dydžių šepetėlių.
Sužavėkite tobulais dantimis ir gaiviu kvapu
Intuityvus dantų valymas
„Mūsų manymu, tarpdančių valymas yra labai intuityvus dalykas ir mes negalime pateikti klientams detalių vaizdinių priemonių, kokią tarpdančių valymo priemonę naudoti tam tikrai burnos sričiai“, – sako burnos higienos specialistė. Valantis dantis, svarbiausia naudoti tokį tarpdančių šepetėlį, kad juo valydami tarpdančius jaustumėte, jog jis valo ir gretimų dantų paviršius. Jei šepetėlis nesiekia dantų, reiškia jis per mažas.
Pirmiausia skubėkite pas specialistą, po to jau užsiimkite dantų priežiūra namuose
Ar nusprendėte pradėti reguliariai naudoti tarpdančių valymo įtaisus, kaip pasižadate kaskart išeidami iš odontologijos kabineto? Pirmiausia atlikite burnos higieną. Dantų priežiūra namuose bus veiksminga tik tuomet, kai įsitikinsite, kad jūsų tarpdančiuose nėra susidariusių dantų akmenų bei apnašų, kurių jokiais būdais neįmanoma pašalinti namų sąlygomis.
Investuokite į šepetėlius
Specialistės teigimu, tobulai išsivalyti dantis galėsite tik tada, kai naudosite dantų ir tarpdančių šepetėlius. Visos kitos priemonės gali padaryti šį procesą malonesniu, tačiau nėra esminės. Burnos dušas gali būti puikus pagalbininkas valant dantų tiltelius arba kaip paskutinis žingsnis po tarpdančių valymo. Tačiau jis tikrai nepakeis pagrindinių dantų valymo priemonių.
Burnos skalavimo skystis – tai burnos dezodoranto atitikmuo. „Jis padės jaustis gerai, suteiks ilgai išliekantį gaivos pojūtį. Kai kuriais atvejais odontologas gali rekomenduoti burnos skalavimo skystį, kad paspartintų gijimą, tačiau pačios šios priemonės nėra labai svarbios. Vietoj to investuokite į pagrindines burnos higienos priemones, kaip antai, šepetėliai ir tarpdančių valymo įtaisai“, – rekomenduoja Lucija Rozsypalova.
Sužinojote, kaip taisyklingai valytis dantis ir tarpdančius? Pamėginkite šią procedūrą paversti savo įprastos vakaro rutinos dalimi. Skirkite burnos higienai vos porą minučių daugiau ir jūsų dantys jums padėkos!