Nudegimai saulėje – paraudusi oda, nemalonus niežulys ar pūslės – to tikrai norėtume išvengti, tačiau bent kartą gyvenime tai tikrai nutinka kiekvienam iš mūsų. Nesvarbu, ar nudegėte dirbdami sode, atostogaudami prie jūros ar kalnuose, mes žinome, kas padeda gydyti nudegimus ir kaip geriausia prevenciškai to išvengti.
3 nudegimo saulėje laipsniai
- Lengvas nudegimas saulėje: nudegusi oda yra lengvai paraudusi, gali niežėti, būti patiriamas diskomfortas. Ji taip pat yra karšta ir jautri.
- Vidutinis nudegimas saulėje: oda ne tik paraudusi ir juntamas diskomfortas, bet ir atsiranda pūslių. Oda neretai suskilinėja ir pradeda luptis.
- Stiprus saulės nudegimas: sunkiausius nudegimus lydi stiprus skausmas, didelį odos plotą padengia pūslės, be to, vargina pykinimas, galvos skausmas, karščiavimas ir šaltkrėtis.
Saulės nudegimus jūsų oda „prisimena“, be to, jie gali sukelti ir ilgalaikę žalą. Pakartotiniai nudeginimai saulėje ne tik sukelia priešlaikinį odos senėjimą, bet ir padidina riziką susirgti odos vėžiu.
Kaip gydyti nudegimus saulėje
Kaip pasirūpinti saulėje nudegusia oda? Peržiūrėkite naudingus patarimus, kurie padės persikaitinus bei jaučiant skausmą ar niežulį.
- Atvėsinkite odą: pirmoji pagalba nudegus – odos atvėsinimas. Ant pažeistų vietų rekomenduojama uždėti šaltą kompresą ar nusiprausti po drungno vandens dušu. Galite papurkšti odą terminiu vandeniu. Geriausia nesiprausti pernelyg šaltu ar lediniu vandens, kad oda nepatirtų dar daugiau stresų.
- Gerkite pakankamai skysčių: būtinai suvartokite pakankamai skysčių, nes nudegusi oda yra linkusi išsausėti. Išgerkite mažiausiai du litrus vandens per dieną.
- Nekasykite odos: net ir tuomet, kai oda pradeda luptis, nesikasykite. Taip tik dar labiau ją pažeisite ir sutrikdysite odos regeneracijos procesą.
- Nepradurkite ir nesausinkite nuo nudegimo saulėje susidariusių pūslių: pūslės apsaugo po jomis esančią jautrią odą ir padeda išvengti infekcijos. Kai susiformuos reikiamo storio naujas odos sluoksnis, negyva oda nukris savaime.
- Puoselėkite odą: geros kokybės kremai sumažina karščiavimą ir numalšina odos niežulį, atsiradusį po nudegimo. Norint palengvinti simptomus, idealiai tinka daug vandens turintys lengvi losjonai, geliai ir putos. Sunkūs ir riebūs kremai neleidžia odai „laisvai kvėpuoti“ ir sunkina natūralų odos vėsinimąsi.
- Rūpinkitės ir galvos oda: saulėje nudegusi galvos oda gali tapti tikru galvos skausmu. Uždėkite vėsų kompresą arba tepkite odą raminamuoju geliu. Kol galvos oda nesugis, neformuokite plaukų karštais prietaisais – nenaudokite plaukų džiovintuvo, garbanojimo žnyplių ar tiesintuvo. Nenaudokite ir šampūno nuo pleiskanų – vietoj jo rinkitės švelnų šampūną kūdikiams.
- Nebūkite saulėje: kol nudegimas neužgis, saugokite odą nuo saulės spindulių. Jei neįmanoma to išvengti, dėvėkite plačiabrylę skrybėlę ir visą kūną dengiančius drabužius bei naudokite apsauginį kremą nuo saulės su dideliu SPF.
- Į savo mitybos racioną įtraukite kuo daugiau baltymų: nudegus svarbu vartoti daug baltymų, nes jie skatina ląstelių atsinaujinimą ir odos regeneraciją.
- Pakankamai miegokite: miegant mūsų kūnas, taip pat ir oda, geriausiai pailsi ir atsinaujina. Turite visuomet būti pakankamai pailsėję.
- Maudykitės trumpiau ir nesiprauskite po karštu vandeniu, kuris sausina odą. Saulėje nudegusią odą po maudymosi iškart patepkite kremu – taip sumažės tikimybė, kad oda ims luptis.
Kaip nudegus saulėje išvengti odos lupimosi?
Didelė tikimybė, kad nudegus saulėje oda ims luptis – tai dalis natūralaus odos atsinaujinimo proceso. Vis dėlto, jei laikysitės mūsų patarimų, rizika sumažės.
Kokią kosmetiką geriausia naudoti nudegus saulėje?
Odos regeneracija po nudegimo bus greitesnė, jei naudosite tinkamas priemones. Jos palengvins odos atsinaujinimo procesą ir suteiks odai palengvėjimą. Išbandykite:
- Geliai ir balzamai nuo nudegimo saulėje: raminamieji geliai puikiai tinka ir įkandus vabzdžiams ir esant dilgėlinei, taip pat ir nudegus saulėje. Jie puikiai vėsina odą ir apsaugo nuo niežėjimo.
- Kremas nuo nudegimo saulėje: dezinfekuoja nudegusią odą ir skatina jos gijimą.
- Atstatomieji kremai: švelnūs ir odą raminantys atkuriamieji kremai padeda turint įvairių odos problemų – ne išimtis ir nudegimai saulėje. Jie ramina ir regeneruoja odą bei apsaugo nuo niežėjimo.
- Priemonės po deginimosi: tinka lengvai nudegus. Šios priemonės puikiai regeneruoja, drėkina ir ramina odą. Kai kurių iš jų sudėtyje taip pat yra ingredientų, padedančių įgauti rudesnį įdegį.
- Kanapių tepalas nuo nudegimo saulėje: jame esančios maistinės medžiagos intensyviai drėkina ir ramina odą.
Geriausi kremai po deginimosi
Rinkitės kosmetikos priemones, kuriose yra nudegusiai odai naudingų ingredientų:
- Alavijas nudegus saulėje: naudokite savo mėgstamą alavijo gelį, kuris puikiai nuramins ir atvėsins odą bei paskatins jos regeneraciją. Jei namuose auginate alaviją, galite nupjovę kelis lapelius patepti odą jo sultimis, arba sutrinti lapelius į košę ir naudoti mišinį kaip raminamąją kaukę.
- Pantenolis nuo nudegimo saulėje: pantenolis, dar žinomas kaip vitaminas B5, yra ingredientas, pasižymintis regeneruojamosiomis savybėmis. Jis efektyviai ramina saulėje nudegusią odą bei malšina karščiavimą ir nemalonų niežulį.
- Hialurono rūgštis: intensyviai drėkina odą ir išsaugo joje esančią drėgmę – tai skatina odos regeneraciją.
- Medetkos: mažina odos patinimą ir giliai regeneruoja odą.
Alavijas nuo nudegimų saulėje
Kaip gydyti nudegimus saulėje: močiučių patarimai
- Jogurtą: naudokite jį kaip kaukę – užtepkite sluoksnį ant nudegusios odos ir palaikykite 15 minučių. Jogurte esančios laktobakterijos ramina ir drėkina odą. Panašus yra grietinės ir varškės poveikis.
- Arbatos maišeliai: pabandykite kelioms minutėms ant saulėje nudegusios odos uždėti atvėsusius drėgnus arbatos maišelius. Arbatoje esantys taninai mažina paraudimus ir nuramina sudirgusią odą.
- Avižinių dribsnių vonia: saulėje nudegusiai odai taip pat patiks avižiniai dribsniai. Susmulkintus avižinius dribsnius supilkite į medžiaginį maišelį ir įdėkite į drungną vonią. Tokia vonia puikiai nuramins odą.
Kada vis dėlto reikėtų apsilankyti pas gydytoją?
Jei juntate stiprų skausmą, susidaro ypač daug pūslių, karščiuojate, vemiate ar patiriate kitų sunkių simptomų, kreipkitės į gydytoją, kuris rekomenduos specializuotą gydymą ir išrašys receptinius vaistus.
Kaip apsisaugoti nuo nudegimo saulėje?
Svarbiausia – prevencija. Net jeigu ir labai mylite saulę, visuomet naudokite apsaugos nuo jos priemones. Vadovaukitės mūsų patarimais, kad išvengtumėte nudegimų saulėje ir mėgautumėtės saulės spinduliais saugiai.
- Naudokite kremą nuo saulės: nesvarbu, ar esate paplūdimyje, ar tik trumpam išėjote į lauką, svarbu pasitepti didelį apsaugos faktorių (mažiausias SPF 30) turinčiu kremu. Kremą tepkite bent 30 minučių prieš buvimą saulėje ir nepamirškite pakartotinai tepti kas dvi ar tris valandas, ypač po maudynių ar gausiai suprakaitavus.
- Dėvėkite skrybėlę ir apsauginius drabužius: plačiabrylė skrybėlė apsaugos jūsų veidą ir galvą nuo nudegimų. Orui pralaidūs, iš lengvų medžiagų pagaminti drabužiai ilgomis rankovėmis ir kelnės suteiks jums papildomą apsaugą.
- Venkite intensyviausios saulės: saulės spinduliuotė intensyviausia nuo 11 iki 15 val. Jei galite, šiuo metu geriausia būti šešėlyje.
- Dėvėkite akinius nuo saulės: nepamirškite apsaugoti akių ir jautrios akių zonos. Akiniai nuo saulės su UV apsauga apsaugo jūsų akis nuo žalingos ultravioletinės spinduliuotės.
- Gerkite pakankamai skysčių: pakankamas skysčių vartojimas taip pat apsaugo odą. Vanduo padeda odai išlikti elastingai ir suteikia jai atsparumo nuo saulės spindulių žalos.
- Būkite atsargūs leisdami laiką prie vandens ar kalnuose: vanduo ir sniegas atspindi saulės spindulius ir dėl to padidėja nudegimų rizika. Nepamirškite apsauginių priemonių naudoti ir žiemą kalnuose.
- Saugokite nuo saulės jautrias vietas: ausys, nosis, lūpos, pečiai ir galvos oda yra ypač jautrūs saulės spindulių poveikiui. Pasirūpinkite ypatinga šių vietų apsauga. Lūpų balzamas su SPF puikiai apsaugos jūsų lūpas.
Prevenciškai saugokite odą ir išvengsite diskomforto. Jei vis dėlto nudegėte nugarą, pečius ar veidą, jau žinote, kas veiksmingai padeda gydant nudegimus saulėje.