Kas yra arnika? Augalas, kuris šimtmečius buvo tradicinės žolininkystės dalis! Arnica, arnika, krioklių žolė, šilinė, kalninė arnika ir kalninis arnikas – tai pavadinimai, po kuriais slepiasi šis daugiametis augalas su nepakartojamais geltonai oranžiniais žiedais. Panašiai kaip ramunėlės ar medetkos, arnika taip pat laikoma viena veiksmingiausių žolelių nuo įvairių negalavimų. Perskaitykite, kaip veikia arnika, ir sužinokite, ar ji jums tinka.
Arnikos savybės
Arnikos tepalas, tinktūra, arnikos aliejus ir kiti produktai su arnika daugiausia gaminami iš geltonų šios žolės žiedų, kuriuose gausu naudingų eterinių aliejų, flavonoidų, riebalų rūgščių, karotinoidų ir taninų. Arnikos naudingąsias savybes pirmiausia lemia veiklioji medžiaga helenalinas, kuris teigiamai veikia nervų sistemos ir sąnarių veiklą. Arnikos poveikį vertina sportininkai ir žmonės, kenčiantys nuo patinimų, venų varikozės ar sąnarių, raumenų ir sausgyslių skausmų.
Arnika – poveikis odai ir raumenų bei kaulų sistemai
- Minkština ir gerina veido odos ir viso kūno odos elastingumą.
- Padeda gydyti patinimus, venų varikozę, mėlynes ir sumušimus.
- Skatina sveikimą ir mažina įtemptų raumenų bei sąnarių įtampą.
- Gali turėti priešuždegiminį ir antibakterinį poveikį.
- Ramina odos sudirgimą po vabzdžių įkandimų.
- Padeda nudegus ar nušalus.
- Palaiko odos mikrocirkuliaciją.
Kosmetikos priemonės su arnika
Arnika (Arnica montana) yra veiksmingas augalas, kuris yra tikras pagalbininkas mūsų organizmui. Dėl savo teigiamo poveikio arnika naudojama kosmetikos gaminiuose, tokiuose kaip regeneruojamasis arnikos masažo aliejus, šildomasis gelis ar kremas su arnika, maitinamasis arnikos tepalas ir įvairios tinktūros, kurias galite naudoti patinimams mažinti arba kaip kompresus. Tačiau stipresnė arnikos koncentracija gali sukelti odos dirginimą, todėl visada rinkitės kokybiškai pagamintus produktus ir laikykitės gamintojo nurodymų.
- Masažo aliejus su arnika. Arnikos aliejus naudojamas raumenų kraujotakai gerinti prieš sporto treniruotę arba, priešingai, po fizinio krūvio, siekiant sumažinti raumenų įtampą ir sąstingį. Be to, oda lieka gražiai elastinga, lanksti ir kvapni.
- Arnikos tepalas. Arnikos poveikį puikiai galite pajausti naudodami tepalą, kuris tinka masažams, kai vargina sąnarių problemos, šiurkščiai odai švelninti bei nuospaudoms mažinti.
- Arnikos gelis. Šildomasis arba vėsinamasis gelis su arnika puikiai tinka raumenims paruošti prieš fizinį krūvį arba, priešingai, atgaivinti kūną po fizinio krūvio.
- Arnikos tinktūra. Ši tinktūra tinka kompresams ant skausmingų ir patinusių sąnarių. Panašiai kaip ir gelis, tinktūra švelniai sušildo ir padeda greičiau atpalaiduoti raumenis. Pagal gamintojo rekomendacijas kompresą su arnikos tinktūra galite dėti ir kelis kartus per dieną.
- Arnikos vonios druska. Ši druska nuramina kūną ir protą po sunkios dienos.
- Arnikos kremas. Kremas su arnika maitina ir ramina sudirgusią odą bei skatina ją atsinaujinti. Prekyboje galite rasti arnikos žolelių masažo kremą, maitinamąjį arnikos kremą sukietėjusiems ir suskilinėjusiems kulnams bei pavargusioms pėdoms, kremą nuo sumušimų ir vabzdžių įkandimų.
- Arnika taip pat yra vienas iš naudingų žolelių ekstraktų, kurio yra tradicinio arklio tepalo sudėtyje.
Arnika vidiniam vartojimui
Prekyboje taip pat galite rasti gaminių su arnika, skirtų vidiniam vartojimui, tokių kaip arbata. Tačiau didesnės arnikos dozės gali būti nuodingos, todėl rekomenduojame ją naudoti tik išoriškai. Norėdami naudoti arniką vidiniam vartojimui, visada pasitarkite su gydytoju.
Kam kalninė arnika nėra tinkama?
Tepalai, kremai, tinktūros ir kitos kosmetikos priemonės su arnika paprastai yra gerai toleruojamos. Tačiau yra išimčių ir kontraindikacijų, į kurias būtina atkreipti dėmesį.
- Turintiesiems labai jautrią odą gali pasireikšti kontaktinis dermatitas.
- Arnika netinkama naudoti ant atvirų žaizdų.
- Niekada nenaudokite arnikos nėštumo ar žindymo laikotarpiu.
- Netinka vaikams.
- Jei kenčiate nuo alergijos žiedadulkėms, arniką naudokite ypač atsargiai.
- Jei pajutote kraujospūdžio padidėjimą, padažnėjusį širdies susitraukimų dažnį ar staigų pykinimą, nustokite naudoti kosmetikos priemones su arnika.
Atraskite ir kitas naudingas gydomąsias žoleles, tokias kaip taukė ar rozmarinas, ir palepinkite savo kūną tuo, ką geriausia siūlo gamta!