Pereiti prie pagrindinio turinio

Kaip prižiūrėti pieninius dantis

Ar manote, kad pieniniai dantukai vis tiek greitai iškris, todėl jūsų vaikui nebūtina nepriekaištinga dantų higiena? Klystate! Tėvai yra atsakingi, kad jų vaikų dantų būklė būtų gera, todėl nenuvertinkite pieninių dantukų priežiūros. Tai, ką vaikai išmoks vaikystėje, vėliau jiems padės sutaupyti daug pinigų.
 
Pieniniai dantukai turi įveikti daug iššūkių: kramtyti, atlikti svarbų vaidmenį vystantis kalbaiir geram sąkandžiui. Jau nekalbant apie tai, kad niekas nenori, jog jų mažylio šypsena atvertų pajuodusius „kelmelius“.
 
Dygstantys pirmieji dantukai – neabejotinai svarbus įvykis. Deja, jie dažnai sukelia bemieges naktis, daug kūdikio (o dažnai ir jūsų) ašarų. Dygstantys dantukai gali sukelti daug skausmo. Tačiau šiais laikais savo mažyliui galite palengvinti šį momentą naudodami įvairiausias priemones, pavyzdžiui, kramtomosios gumos aliejų, šaldomuosius gelius arba kramtukus. Naudingas patarimas – kelioms valandoms įdėkite kramtuką į šaldytuvą arba šaldiklį. 

Dantų ėduonis yra labiausiai paplitusi infekcija

Verta itin gerai pasirūpinti pirmųjų dantų priežiūra. Ar žinojote, kad dantų ėduonis yra labiausiai paplitusi infekcinė liga? Tai apsunkina imuninę sistemą ir kelia grėsmę gretimiems dantims. Švarus dantis – reiškia sveikas dantis, kuris nesugenda. Be to, prevencija yra daug pigesnė nei vėlesnis ortodontinis gydymas.
Kaip tai padaryti? Nesudėtingai. Vaiko dantų valymas beveik nieko nesiskiria nuo suaugusiųjų. Skiriasi tik priemonės, kurios yra pritaikytos vaiko amžiui.
Vos tik išdygus pirmiesiems dantukams, laikas pradėti reguliariai ir kruopščiai valyti dantis. Iki dvejų metų galima išsiversti su vadinamuoju pirštuku – tai mažytis dantų šepetėlis, užmaunamas ant piršto. Ne vėliau kaip nuo 2 metų amžiaus laikas pradėti naudoti kokybišką dantų šepetėlį ir pastą.
Nenumokite rankų į šias priemones – leiskite mažyliui pačiam pasirinkti spalvą ir skonį. Jei jis pats dalyvaus valymo procese, jis bus labiau susidomėjęs. Aptardami dantukų valymą, paaiškinkite jam, kodėl svarbu juos prižiūrėti. Taip pat galite nupirkti ir mokomųjų žaislų apie dantis.

Šepetėlis ir dantų valymo technika

Parūpinkite vaikui dantų šepetėlį su maža galvute, tiesiai nukirptais šereliais ir kuo minkštesnį. Vaikams nebūtini tarpdančių šepetėliai ir dantų siūlai. Paprastai tarp pirmųjų dantų būna didesni tarpai, todėl galite palaukti, kol vaikui pradės dygti nuolatiniai dantys, ir tada pradėti naudoti tarpdančių valymo priemones.
Kol vaikui sukaks 6 metai, rūpinkitės vaiko dantų valymu nuolat. Laikykitės nuoseklumo ir sulaukę šešerių metų amžiaus dar kurį laiką padėkite savo mažyliui valytis dantukus. Jei galite, darykite tai kartu. Geriau vieną kartą pamatyti, nei šimtą kartų išgirsti. 
Nesvarbu, kokiu kampu valote vaiko dantis. Svarbiausia, nespauskite per stipriai. Geriausia valytisukamuoju judesiu, vadinamąja saulės piešimo technika. Dauguma maisto paprastai lieka ant dantų ir dantenų. Išmokykite vaiką, kad pirmiausia valomi viršutiniai dantys, paskui apatiniai. Juk nenorite, išvalę apatinius dantis, juos vėl „apdrabstyti“ nešvarumais.
Kai vaikas išmoks valytis rankiniu dantų šepetėliu, galite jam duoti elektrinį. Tikėtina, kad jam labiau patiks valyti su juo.

Pasta su fluoridu, ar be jo?

Be to, tegul vaikas turi savo dantų pastą – vaikiškose dantų pastose yra mažesnis fluorido kiekis.
Fluoridas yra puikus pagalbininkas prižiūrint dantų emalį, nes jis stiprina jį ir sumažina bakterijų dauginimosi greitį. Problema yra ta, kad vaikai dažnai neišspjauna dantų pastos (nes jiems ji patinka). Didesnės fluorido dozės gali sukelti fluorozę, kuri iš pradžių pasireiškia baltomis, o vėliau geltonai rudomis dėmėmis ant dantų. Deja, tai ne vien kosmetinis poveikis. Dėl to sumažėja bendras danties atsparumas ėduoniui.
Vaikams būtiną dienos fluorido dozę galima palyginti su ta, kurią vaikas gaunavartodamas įprastus maisto produktus. Daugiausia fluorido yra žuvyje, grūduose, piene ir pieno produktuose bei graikiniuose riešutuose.
Taigi, rinkdami pirmąją dantų pastą savo vaikui, atkreipkite dėmesį į tai, ar po valymo jis nori ją išspjauti, ar ne.

Bent du kartus per dieną po dvi minutes

Vaikišką burnos skalavimo skystį reikėtų pradėti naudoti ne anksčiau kaip nuo penkerių metų. Kitaip sakant, tik tada, kai būsite tikri, kad vaikas jo ne nuris, o išspjaus.
Dantukus valykite du kartus per dieną, geriausiai – 2 minutes. Ir kadangi kiekviena priemonė yra svarbi, įsigykite laikmatį. Dažniausiai tai būna paprastas smėlio laikrodis, kuris palengvins sudėtingų 120 sekundžių procesą.
Ir nepamirškite reguliariai lankytis pas odontologą. Pirmiausia, kai jūsų vaikui sukaks vieneri, vėliau – kas šešis mėnesius. Jokiu būdu negąsdinkite savo vaiko odontologu. Apsilankymas pas jį – ne bausmė, o neatsiejama profilaktinės sveikatos priežiūros dalis.