Kaip teisingai žindyti kūdikį
Kaip pasirinkti teisingą žindymo padėtį ir būdą, kiek laiko žindyti kūdikį ir ką valgyti žindant? Sužinokite viską apie žindymą ir pagalbines priemones, kurios palengvins žindymą.
Dauguma mamyčių nekantriai laukia, kada pradės žindyti. Tačiau dažnai žindymas yra idealizuojamas, todėl moterys nežino, ko griebtis, kai paaiškėja, kad žindyti kūdikį yra sudėtingiau, nei įsivaizdavo.
Pradžia
Rekomenduojama vos gimusį kūdikį padėti ant mamos krūtinės, tą akimirką jo čiulpimo refleksas ypač stiprus, taigi yra didelė galimybė, kad kūdikis bandys apžioti krūtį. Nenustebkite, jei pirmąsias dienas (kartais savaites) maitindamos kūdikį jausite skausmą, krūtys turi įprasti prie žindymo. Skausmą numalšinti padės gydomasis kremas speneliams arba pigesnė alternatyva – grynas lanolinas, kurio rasite bet kurioje vaistinėje.
Iš pradžių pieno liaukos išskiria priešpienį – visiškai unikalų vitaminų kokteilį, pritaikytą jūsų kūdikiui. Po kelių dienų pradeda gamintis motinos pienas, kuris yra natūraliausias maistas mažyliams pirmaisiais jų gyvenimo mėnesiais.
Iš pradžių kūdikį maitinkite kas dvi valandas, iš kiekvienos krūties žindykite ne trumpiau kaip 10 -30 minučių. Naujagimį reikia žindyti iki 12 kartų per dieną. Kiekviena moteris suranda jai patogiausią žindymo padėtį. Vienos mielai žindo sėdėdamos fotelyje ar ant lovos, kitos atsigulusios ant šono.
Ką daryti, jeigu neužtenka pieno?
Neišsigąskite, jei pastebėjote, kad krūtys ėmė gaminti mažiau pieno. Apkabinkite, priglauskite mažylį – pieno gamybą dažnai paskatina motinos ir vaiko kontaktas „oda prie odos“. Susisiekite su žindymo specialiste, kuri tikrai jums pagelbės.
Visgi gali nutikti ir taip, kad pieno liaukos paprasčiausiai nustoja gaminti pieną arba jo išsiskiria per mažai. Šiandieninė rinka siūlo daugybę aukštos kokybės pieno mišinukų kūdikiams. Taigi nenukabinkite nosies ir nepradėkite savęs graužti. Svarbiausia, kad jūsų vaikas nebūtų alkanas.
Ką valgyti žindant
Pradžioje venkite maisto produktų, kurie sukelia pilvo pūtimą. Galbūt esate viena iš laimingų mamų, kurių kūdikiui nė motais jūsų suvalgyta brokolių sriuba ir žirnių košė su šviežia duona, bet labiau tikėtina, kad po tokio valgio jūsų lauks bemiegė naktis, kupina ašarų dėl skaudančio mažylio pilvuko.
Pilvo pūtimą sukeliančius produktus į savo racioną įtraukite palaipsniui ir netrukus sužinosite, koks maistas tinka mažyliui.
Svarbu suprasti, kad viską, ką valgote jūs, valgo ir jūsų mažylis. Todėl rinkitės kokybišką baltą ir raudoną mėsą, žuvį, vaisius ir daržoves, ryžius, bulves arba avižinius dribsnius. Gerkite arbatą maitinančioms mamoms, negazuotą vandenį arba šviežiai spaustas vaisių sultis.
Kiek laiko žindyti kūdikį?
Nėra vieno teisingo atsakymo į šį klausimą. Teigiama, kad išdygus pirmiesiems dantukams gamta aiškiai parodo, kad atėjo metas pereiti prie kieto maisto ir palaipsniui per metus nutraukti žindymą. Kitos moterys krūtimi maitina vaiką iki 3-5 metų ir jaučiasi kuo puikiausiai.
Ne mažiau svarbu suprasti, kad nieko bloga nėra, jei žindyti apskritai nenorite. Tai jūsų pačios sprendimas ir niekas kitas neturi teisės nuspręsti už jus. Žindymas yra natūralus dalykas, tačiau moterims jis taip pat gali sukelti melancholiją ar netgi depresiją. Visuomet vadovaukitės savo nuomone ir nebijokite jos ginti.
Kaip palengvinti žindymą
Pirmosios dienos ir savaitės atsiradus naujam žmogučiui emociškai pačios sunkiausios. Pavyzdžiui, vos išgirdus savo (ar kito) mažylio verksmą, jaudinantį pasakojimą apie šuniuką ar pamačius laimingą šeimą skalbimo miltelių reklamoje, mamytei iš krūtų gali imti tekėti pienas. Tokiu atveju labai praverčia vienkartiniai arba daugkartiniai liemenėlės įklotai, kurie sugeria bėgantį pienuką ir neleidžia sušlapti marškinėliams.
Žindymo liemenėlė – dar vienas puikus sprendimas, pagreitinantis ir palengvinantis žindymą. Taip pat ir antspeniai, kurie palengvina skausmingą žindymą arba padeda esant įtrauktiems ar plokštiems speneliams.
O jei turite per daug pieno, nusitraukite jo perteklių pientraukiu. Tik nepamirškite, kad pasiūla visada sukuria paklausą, todėl kuo dažniau nusitrauksite pieną, tuo daugiau jo gaminsis. Todėl dažnai pientraukis padeda išspręsti ir pieno trūkumo problemą.