Pereiti prie pagrindinio turinio

Kaip užmigdyti kūdikį? Paklausėme vaikų miego ekspertų

2023-02-02

Jana Potuznik

Skaitinys 10 minučių

Neramiai miegantis kūdikis yra viena dažniausiai tėvų aptariamų problemų. Jų galvose nuolat sukasi klausimas: „Kaip tinkamai užmigdyti kūdikį? Kodėl naujagimis miega tik 45 minutes? Ar jis miega užtektinai? Ar įmanoma išmokyti kūdikį miegoti?“ Rasti vieną atsakymą atrodo sudėtinga. Kiekviena knyga, tinklaraštis ar „YouTube“ vaizdo įrašas apie miegą pateikia skirtingų pasiūlymų ir išsirinkti tinkamiausią jauniems tėvams gali būti tikrai painu.

Todėl atsakymų nusprendėme ieškoti pas tikrą ekspertę. Marijke den Baas gyvena Prahoje ir yra sertifikuota miego konsultantė, kurios specializacija yra vaikų miegas.

A: Kodėl taip nerimaujame dėl savo vaikų miego?

M: Miegas yra labai svarbi vaiko vystymosi dalis ir jo trūkumas ypač apsunkina tėvų kasdienybę. Tai viena iš dažniausiai aptariamų temų, nes susilaukus kūdikio apie tai klausia visi. „Kaip miega jūsų vaikas? Ar išmiega visą naktį?“ Tokie iš pažiūros nekalti klausimai gali būti labai nemalonūs ir slegiantys, ypač, jei jau penktą naktį iš eilės neišsimiegate dėl nuolat prabundančio verksmingo kūdikio. 

A: Ar kūdikių nemiga iš tiesų yra tokia dažna problema, su kuria susiduria tėvai?

M: Galiu užtikrinti visus sunkiai savo vaikus užmigdančius tėvus, kad jie nėra vieni. Maždaug 40 % vaikų nuo 4 iki 12 mėnesių amžiaus reikia pagalbos, kad užmigtų ar išmiegotų ilgesnį laiką. 

Noriu atkreipti dėmesį, kad mokyti vaiką miegoti nėra gėdinga, tai galima daryti su didele meile ir rūpesčiu. Dauguma kūdikių išmoksta lengviau užmigti ir ilgiau miega vos po dviejų savaičių treniruočių. Reguliariai migdydami savo vaiką jūs suteikiate jam puikių, gyvenime praversiančių įgūdžių. Ir žinoma: kuo geriau miega jūsų vaikas, tuo geriau miegosite ir jūs!

Išsirinkite geriausia čiulptuką

A: Internete (ir ne tik) galima rasti labai daug patarimų, kaip ramiai užmigdyti kūdikį. Kaip suprasti, kurie būdai yra tinkamiausi?

M: Svarbiausias patarimas – nurimkite. Užmigti ir reguliariai išmiegoti visą naktį gali išmokti kiekvienas kūdikis ar vaikas. Kaip ir visi vaikai išmoksta vaikščioti ar valgyti kietą maistą. Priežastis, dėl kurios egzistuoja tiek daug skirtingų nuomonių ir metodų, yra paprasta – kiekvienas kūdikis ir jo poreikiai yra skirtingi. Štai kodėl svarbu rasti būtent jūsų vaiko asmenybę ir jūsų auklėjimo stilių atitinkančią techniką.

A: Kaip galiu suprasti, kad užmigti ir išmiegoti ilgesnį laiką mano vaikui yra neįprastai sunku?

M: Svarbu suprasti, kad miego režimas problema tampa tik tuomet, kai sunku pasidaro vaikui ar kitiems šeimos nariams. Jei su problemomis nesusiduriate ir viskas yra taip, kaip norite, neprivalote nieko keisti. Ir tegul aplinkiniai sako, ką nori! 

Tačiau jei šiuo metu jūsų kūdikiui sunku užmigti be jūsų pagalbos, greičiausiai taip yra dėl to, kad mažylis turi netinkamų su miegu susijusių asociacijų. Turiu omenyje įpročius ar situacijas, kurios reikalingos, kad jūsų kūdikis užmigtų. 

Galbūt jis visuomet užmiega supamas ar sieja miegą su maitinimu. Kai kurie kūdikiai negali užmigti nepagulėję ant mamos krūtinės ar nepasūpuoti vežimėlyje. Tai dažnos situacijos, kurios sukelia streso visai šeimai. 

Kas padeda kūdikiams užmigti

A: Nuo kada kūdikis iš tikrųjų gali suvokti ir išmokti tinkamų miego įpročius?  

M: Anksčiau, negu manote. Kiekvienas dar gimdoje besivystantis kūdikis natūraliai ima suprasti miego ciklus. Tuo metu taip pat formuojasi įvairūs miego tipai (gilus ir lengvas), kurie mus lydi visą gyvenimą. Šie ciklai visiškai išsivysto tik maždaug 3–4 vaiko gyvenimo mėnesį, kuomet pats vaikas pradeda koreguoti miego režimą. Tuo pat metu tėvai neretai pirmą kartą pastebi kylančias kūdikio miego problemas.

Tai vadinama miego regresija. Būtent dėl to ramus jūsų kūdikio miegas gali virsti naktiniais verksmais. Tačiau tai puikus metas pradėti mokyti tinkamų miego įpročių.

A: Ką būdami tėvai galime padaryti, kad padėtume savo vaikui užmigti? 

M: Vienas iš pirmųjų žingsnių – sukurti įprastą nusiraminimo ritualą, kuris tiktų jums ir jūsų kūdikiui. Tai gali būti bet koks raminantis užsiėmimas, toks kaip knygos skaitymas ar lopšinė. Jei šį ritualą kartosite kiekvieną dieną, jūsų vaikas greitai išmoks atpažinti, kad jau metas miegoti. Žinoma, toks ritualas tinka ne tik mažiems kūdikiams. Galite jį adaptuoti ir naudoti ir su vyresniaisiais.

A: Ar įmanoma išlepinti savo vaiką ir sukurti priklausomybę nuo tėvų? 

M: Neseniai tapusiems tėvams nereikėtų jaudintis, kad jūsų kūdikis sulauks per daug dėmesio. Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais dėmesys kūdikiui yra be galo svarbus ir jis nėra „netinkamai“ priklausomas nuo jūsų. Kaip rodo daugelis tyrimų, tėvams greitai reaguojant verksmingas kūdikis nurimsta ir tampa akivaizdžiai laimingesnis. Pasitikėjimo kupiną ryšį užmegzti padeda greitai suteikiama paguoda. Nebijokite būti šalia kūdikio ir glauskite jį tiek, kiek jam reikia. 

Pagalbinės priemonės

A: Kaip užmigdyti naujagimį? Kokios pagalbinės priemonės gali padėti?

M: Miego treniruotės naujagimiams nėra būtinos, nes jų kūnas ir miego įpročiai dar nėra iki galo susiformavę. Pirmųjų miego įpročių galite pradėti mokyti nuo 12 savaitės. 

Pasinaudokite tuo, kad dauguma naujagimių turi natūraliai stiprų čiulpimo refleksą, kuris turi ir atpalaiduojamąjį poveikį. Dėl to čiulptukai gali būti puiki priemonė kūdikiui nuraminti. Vis dėlto nepamirškite, kad kiekvienas vaikas yra unikalus ir jo poreikiai skiriasi. Visuomet pravartu išbandyti įvairių formų ir tipų čiulptukus – pamatysite, kuris jūsų mažyliui patinka labiausiai. 

A: Čiulptukai neretai siejami su įvairiomis baimėmis ir neigiama tėvų patirtimi. Ar yra tokių situacijų, kuriose būtų geriau jų vengti?

M: Kaip jau minėjau, čiulptukai puikiai nuramina kūdikį prieš miegą. Tačiau kūdikiui sulaukus maždaug 3 mėnesių, čiulptukai gali kelti daugiau nepatogumų nei duoti naudos. Jei miegodamas kūdikis čiulptuką pameta, atsibudęs jis greičiausiai verks tol, kol vėl jį atgaus. Todėl vyresniems nei 3 mėnesių vaikams geriau pradėti taikyti kitas raminimo priemones.

A: Kokias raminimo priemones verta naudoti vėliau?

M: Vyresniam nei 6 mėnesių kūdikiui puikiai tinka vadinamasis miego žaislas, kuris puikiai padeda užmigti. Dažniausiai tai triušis ar meškiukas, kuris suteikia vaikui saugumo jausmą ir padeda jam lengviau užmigti. Dauguma vaikų išsirenka konkretų pliušinį žaisliuką ar žaislą. Pasiūlykite išsirinktą žaislą neštis į lovelę su savimi. Miego antklodė taip pat gali būti puikus pasirinkimas.

Vis dėlto pasirūpinkite, kad lovelėje nebūtų per daug žaislų. Jie gali blaškyti dėmesį. Daug žaislų traukia vaiko dėmesį ir neleidžia jam užmigti. 

Kad kūdikis būtų sausas

A: Kokią aplinką sukurti kambaryje, kad kūdikis galėtų ramiai užmigti ir miegoti?

M: Šis faktas nėra plačiai žinomas, tačiau ar žinojote, kad vaikai nemėgsta miegoti visiškoje tyloje? Jie taip pripratę prie mamos kūno skleidžiamų garsų, kad ramiau jaučiasi girdėdami įvairius „garso peizažus“. Dienos ar nakties miego metu galite „padėti vaikui užmigti“, pavyzdžiui, leisdami baltąjį triukšmą. Galite naudoti telefono programėlę, specialų baltojo triukšmo įrenginį arba, kaip alternatyvą, iš anksto parinktus iš kūdikio monitoriaus sklindančius garsus. 

Temdančių užuolaidų naudojimas yra dar vienas puikus būdas pailginti kūdikio miegą. Šviesa skatina serotonino gamybą – šis hormonas pažadina organizmą ir suaktyvina raumenis. Jei nenorite, kad kūdikis pabustų su pirmaisiais saulės spinduliais, laikykite kambarį kuo tamsesnį iki to momento, kai norite, kad kūdikis atsibustų. 

Paskutinis, bet ne mažiau svarbus dalykas – naudokite kokybiškas sauskelnes, kurios ir užtikrins kūdikio komfortą visą naktį. Negalėti užmigti išties nemalonu (ir vaikams, ir suaugusiems) ir kartais galite jaustis taip, lyg tai vestų iš proto. Laimei, sprendimas egzistuoja. Net išrankiausi vaikai gali išmokti užmigti ir išmiegoti (visą naktį!) be tėvų. 

Nesvarbu, ar naudingų patarimų rasite knygose, ar pasitelksite miego trenerio pagalbą, mokyti vaiką miegoti yra svarbu tam, kad visi šeimos nariai jaustųsi gerai. 

Norėdami gauti daugiau patarimų dėl ramaus kūdikių miego, sekite Marijke svetainę arba jos Instagram paskyrą:

💻 www.babysleepcoaching.com

📷 @baby.sleepcoaching

Jei norite atsakymo į konkretų klausimą, nedvejodami susisiekite su Marijke jos el. pašto adresu: 

✉️ [email protected]

5 PAGRINDINIAI PATARIMAI DĖL RAMAUS VAIKŲ MIEGO

1. Sukurkite savo vaikui ramią, miegui tinkančią erdvę

Pasistenkite, kad kūdikio miegamajame būtų kuo mažiau dėmesį blaškančių detalių, pavyzdžiui, žaislų lovelėje arba ant grindų. Pasirūpinkite, kad patalpa miego metu būtų kuo tamsesnė, taip pat, kad kūdikiui nebūtų per karšta ar per šalta. Idealu, jei vaikas užmiega ir pabunda toje pačioje vietoje, t y. aplinkoje, kurią prisimena prieš pat užmigdamas.

2. Pasirūpinkite rutina

Kaip ir suaugusieji, vaikai mėgsta rutiną, nes tuomet žino, ko gali tikėtis. Stenkitės eiti valgyti, žaisti ir miegoti tuo pačiu metu. Jūsų kūdikis greitai pripras prie rutinos ir jo kūnas taip pat nesąmoningai išmoks, kuomet jau laikas miegoti ir tai padės jam lengviau užmigti. Tai taip pat padės apsisaugoti nuo pervargimo.

3. Elkitės nuosekliai

Kaip ir ugdant bet kokius kitus įpročius, svarbiausia yra kantrybė ir nuoseklumas. Ši taisyklė pritaikoma ir kalbant apie miegą. Todėl nuosekliai kartokite pasirinktus užmigti padedančius metodus ir pamatysite, kad laukiami rezultatai netruks ateiti.

4. Įsiklausykite į savo vaiko poreikius

Universalaus metodo, kaip užmigdyti kūdikį per 40 sekundžių, nėra. išmokite atpažinti savo kūdikio nuotaikas, energijos lygį ir kitus poreikius bei nepamirškite pasidžiaugti pasiektu progresu.

5. Įsiklausykite į save

Nesijaudinkite dėl aplinkinių reakcijų ar abejonių. Treniruodami vaiką užmigti ar jį auklėdami visuomet vadovaukitės savo instinktais ir sprendimais.