Pereiti prie pagrindinio turinio

Kaip prižiūrėti vaikų dantukus? Pradėkite nuo kūdikystės

2022-08-30

Notino

Skaitinys 6 minutėms

Pradėti rūpintis pieniniais dantukais niekuomet nėra per anksti. Tiesą sakant, geriausia pradėti jais rūpintis nuo pat vaiko kūdikystės, nes būtent nuo pieninių dantukų būklės labai priklauso ir nuolatinių dantų būklė. Ko prireiks valant vaikų dantis?

Pirmiausia, svarbu žinoti, kokie yra pirmųjų dantų dygimo požymiai. Būtent apie tai dažniausiai diskutuoja mamos. Pirmieji dantys neretai dygsta ilgai (pradeda nuo 4 mėnesio) ir dažnai šį procesą lydi įvairios komplikacijos. Kartais ant dantenų, ar netgi ant veido, atsiranda paraudimai. Vaikams neretai pakyla temperatūra, juos kamuoja peršalimo simptomai, kosulys. Iš pradžių gali būti sunku suprasti, kad dygsta pirmieji dantukai. Tiesa ta, kad burnos ir nosies ertmės yra glaudžiai tarpusavyje susijusios, tad net ir vienas dygstantis dantukas gali sukelti peršalimą primenančius simptomus. Tai jums patvirtins ir pediatrai. 

Kaip rūpintis pieniniais dantukais?

Kad dantų dygimas būtų sklandesnis, būtinai įsigykite kūdikiams skirtus kramtukus. Pasinaudokite natūraliu vaikų polinkiu dėti viską į burną ir duokite jiems masažinius žaisliukus, „šepetėlius“ ar čiulptukus primenančius kramtukus. Galite įsigyti ir ant piršto užmaunamą šepetėlį dantims, kuris yra rodomojo piršto silikoninė „rankovė“ su švelniais masažiniais gumbeliais – tai tarsi pirmasis dantų šepetėlis. Juo apytikriai nuo kūdikio 4 mėnesio reguliariai masažuokite vaikučio dantenas, o vėliau naudokite ir valydami pirmuosius dantukus, kad kūdikis priprastų prie reguliarių burnos higienos procedūrų. 

NOTINO PATARIMAS:

Perversmą sukėlęs vaikiškas garsinis dantų šepetėlis FOREO Issa™ Micro pagamintas iš natūraliai antiseptinio silikono. Juo dantims dygstant galite švelniai masažuoti dantenas, o vėliau naudoti jį ir pirmiesiems dantukams iki 4 metų valyti. Tai tarsi pirmasis elektrinis (garsinis) vaikų dantų šepetėlis.

Kad dantukų dygimas nebūtų skausmingas...

Dantų dygimo keliamą skausmą gali palengvinti vaistinėje parduodami anesteziniai geliai, tačiau pirmiausia išbandykite vaistažolių preparatus. Saloos pirmasis dantukas – tai iš natūralių eterinių aliejų – levandų, ramunėlių ir rozmarinų gaminamas preparatas, tinkantis vyresniems nei 9 savaičių kūdikiams. Tarp žolinių preparatų rasite ir kūdikių dantukams skirtą aliejų Nobilis Tilia arba raminamąjį gelį Curasept Primidenti Gel. Pagelbėti gali ir paburkusių dantenų vėsinimas (galite kuriam laikui mėgstamą kramtuką įdėti į šaldiklį).

Kaip valyti pirmuosius dantukus?

Vos išdygusius dantukus galite keletą kartų per dieną valyti ant piršto užmaunamu dantų šepetėliu. Kai dantukai paaugs ir ateis metas įsigyti tikrą vaikišką dantų šepetėlį, rinkitės minkštą arba ypač minkštą bei ypač tankų ir tiesių šerelių. Taip būsite tikri, jog pašalinsite ne tik apnašas, tačiau ir puikiai nuvalysite visą dantukų paviršių, nes jums nesukliudys „banguota“ ar kitaip dekoruota šepetėlio galvutė. Valydami dantukus, atlikite nedidelius sukamuosius judesius, šepetėlio nespauskite. Šepetėliu visuomet uždenkite tik pusę danties, kita puse masažuokite dantenas. Šepetėlį laikykite apytikriai keturiasdešimt penkių laipsnių kampu.

Išdygus pirmam dantukui nepamirškite užrašyti kūdikio pirmajam apsilankymui pas odontologą. Žinoma, būtinai!

Norite išbandyti vaikišką elektrinį dantų šepetėlį?

Tarp suaugusiųjų populiarėja elektriniai, kitaip tariant, garsiniai dantų šepetėliai. Galite rasti ir elektrinių šepetėlių vaikams. Nesvarbu, kokį dantų šepetėlį pasirinksite, nepalikite vaikų valytis dantų be priežiūros. Kartais pagalbos prireikia net ir mokyklą pradėjusiems lankyti vaikams, nes jie ne visuomet geba tinkamai išsivalyti dantis patys. Idealiu atveju pagelbėkite vaikams ir tikrinkite, kaip jie valosi dantis, iki kol vaikams sukaks 10 metų. Ypač svarbu, kad dantys būtų tinkamai išvalomi vakare.

Jei dantys nėra išvalomi kruopščiai, ant jų gali likti apnašų, o tarpdančiuose – maisto likučių. Tokiu atveju padidėja rizika, kad sugedę pieniniai dantukai virs sugedusiais nuolatiniais dantimis.

Kai vaikas pradeda maitintis įprastu maistu, svarbu stebėti maiste esantį cukraus kiekį. Stenkitės neleisti vaikams gerti daug sulčių, saldžių limonadų, gazuotų gėrimų ir, žinoma, valgyti saldumynų, pavyzdžiui, sausainių ar saldainių. Būtent saldūs gėrimai ir saldus maistas skatina rūgimo procesus ir padeda daugintis burnoje esančioms nepageidaujamų bakterijų rūšims. Galiausiai jos ima ardyti dantų emalį ir atsiranda vaikiškų dantukų ėduonis. 

NOTINO PATARIMAS:

NOTINO PATARIMAS: Kad valytis dantis būtų dar smagiau, pasiūlykite vaikams į pagalbą pasitelkti laiką matuojantį pagalbininką. MEDIBLANC KIDS Hourglass – tai nedidelis smėlio laikrodis, kuris padės dantų valymą paversti itin smagia veikla!

Dantų higiena vaikams

Pabaigę valytis dantis, vaikai gali naudoti ir vaikams skirtą burnos skalavimo skystį.  Tačiau svarbu stebėti, kad vaikai jo neprarytų. Skalavimas turėtų trukti mažiausiai dvidešimt sekundžių. Tačiau svarbiausia, vis dėlto, yra dantų valymo technika. Štai kodėl rekomenduojame ne vėliau kaip išdygus visiems dvidešimčiai pieninių dantukų susitarti dėl apsilankymo pas vaikų dantų higienos specialistą. Dantų higienistas patikrins dantų šepetėlių kokybę, padės išsirinkti tinkamą dantų pastą, pademonstruos, kaip teisingai valytis dantis. Jei jūsų vaiko dantys auga arti vienas kito, dantų higienistas taip pat gali pasiūlyti naudoti tarpdančių siūlą, net jei vaikas yra priešmokyklinukas. Su dantų higienistu galite pasitarti ir dėl burnos skalavimo skysčio – kokį pasirinkti ir kada pradėti naudoti. Paprastai vaikai pradeda jį naudoti tapę mokyklinio amžiaus. 

Dabar jūs jau turite visą esminę informaciją apie pieninių dantukų augimą ir priežiūrą. Teprireiks nuoseklumo ir kantrybės du kartus per dieną.