Pereiti prie pagrindinio turinio

Dantų pasta su fluoru: naudoti ją ar ne?

2023-05-04

Jana Uhlir

Skaitinys 4 minutėms

Turbūt dažnam teko girdėti apie fluoridus, ypač įtraukiamus į dantų pastos sudėtį. Tačiau ar žinojote, kad apie jų poveikį mūsų sveikatai diskutuojama nuo 1914 m., kai jie pirmą kartą pasirodė dantų pastos formulėje? Na, o mes žvilgtelėkime į fluorą dantų emalyje!

Fluoro yra visuose organizmuose, nes tai vienas iš gyvybiškai svarbių mikroelementų, kuris kaupiasi kauluose ir dantyse. Fluoridai yra fluoro, kurio paskirtis – apsaugoti mūsų dantis nuo ėduonies, junginiai. 

Kaip fluoridai apsaugo dantis nuo ėduonies?

Fluoridas jungiasi prie danties emalio, kur sudaro apsauginį sluoksnį. Jis neleidžia bakterijoms patekti į dantų vageles ir įdubas, taigi jie tampa atsparesni. Šis procesas vadinamas remineralizacija. Bet tai ne viskas. Fluoridai taip pat lėtina bakterijų augimą ir kovoja su rūgštimis, kurios patenka į burnos ertmę su maistu ir gėrimais. Galiausiai jie gali sustabdyti dantų ėduonies progresavimą ankstyvosiose stadijose. 

Ar žinote, kad dantų emalis yra sunkiausias viso kūno audinys? Dantų emalio paviršinis sluoksnis kietesnis už betoną, tai reiškia, kad jis puikiai saugo mūsų dantis nuo ėduonies.

Kiek fluoro reikia mūsų organizmui

Akivaizdu, kad kai organizme trūksta fluoro, padidėja dantų ėduonies rizika, o dantų emalis pradeda plonėti. Tokiu atveju tikrai nepakenks pasitelkti į pagalbą dantų pastą su fluoru. Kiek fluoro turėtų būti dantų pastoje? Viskas priklauso nuo jūsų amžiaus ir dantų būklės.

Paprastai vidutinė fluoro paros dozė suaugusiesiems yra maždaug 4 mg vyrams ir 3 mg moterims. Kiekvieno žmogaus dantų struktūra skiriasi, todėl reikia ir skirtingo fluoro kiekio. Būtinai pasitarkite su savo odontologu dėl jums reikalingo kiekio.

Dantų pastos su fluoru

Produktai su fluoru

Dantų pasta tikrai nėra vienintelis fluoridų šaltinis, jų taip pat yra vandenyje, žuvyje, juodojoje arbatoje, daržovėse, grūduose, graikiniuose riešutuose, kavoje, piene ir pieno produktuose. Tinkamą fluoridų kiekį mes gauname su daugeliu įprastų maisto produktų ir gėrimų. Vartoti papildomai fluoridų turėtumėte, jei odontologas perspėja apie susilpnėjusį dantų emalį, jei yra padidėjusi dantų ėduonies rizika, pažengęs dantų ėduonis ir pan.

Mūsų dantys yra tokie pat unikalūs kaip pirštų atspaudai. Kiekvienas dantis turi unikalią formą, dydį ir savo vietą, todėl teismo medicinos srityje įrašai apie dantis gali suteikti vertingos informacijos apie tapatybę.

Tačiau nereikia persistengti. Per daug fluoro gali sukelti fluorozę. Tada dantys tampa porėti, ant jų atsiranda baltų dėmių, kurios vėliau patamsėja. Be to, fluoro perteklius gali pažeisti žarnyno mikrobiomą ir susilpninti organizmo imuninę sistemą.

Dantų pastos be fluoro

Vengiate naudoti dantų pastą su fluoru, bet norite apsaugoti dantis nuo dantų ėduonies? Pastos be fluoro taip pat gali užkirsti kelią dantų ėduoniui. Natūralios, dažniausiai žolelių pagrindu gaminamos dantų pastos dantis stiprina švelniai ir natūraliai. Jos ne tik valo, tačiau ir balina dantis, mažina jų jautrumą bei suteikia gaivumo. 

Dantų pastos be fluoro

Fluoras ir vaikų dantukai

Vaikams fluoridai yra labai svarbūs, nes jų dantys yra mažiau apsaugoti nuo ėduonies nei suaugusiųjų. Nepaisant to, vaikams iki trejų metų geriau rinktis dantų pastą be fluoro ir vėliau pereiti prie tinkamos pastos su fluoru, kuri padės apsaugoti ką tik išdygusius dantis. Svarbu prižiūrėti, kad mažyliai nenurytų pastos.

Pastos vaikams – su fluoru ir be jo

Taigi, kaip manote, ar fluoras dantų pastoje reikalingas, ar ne? Tinkamai rūpinkitės savo dantimis, tiek pasitelkę į pagalbą dantų pastą su fluoru, tiek be jo!