- vidiniai veiksniai (genetika, hormonų pokyčiai, stresas, tam tikri vaistai)
- išoriniai veiksniai (gyvenimo būdas, odą dirginantys šampūnai, plaukų formavimo priemonės, netinkamas plaukų plovimo ir džiovinimo būdas)
Sausa galvos oda ir įkyrus niežėjimas
Žinoma, išsausėjusi ir sudirgusi galvos oda iš pirmo žvilgsnio nėra pastebima aplinkiniams, tačiau jums patiems suteikia išties nemalonių pojūčių ir gali sukelti kitų problemų. Nuolatinis kasymasis dirgina odą ir tai gali sukelti ir pagilinti plaukų slinkimą, arba, padidinti riebalų gamybą.
Kodėl niežti galvos odą? Praradusi natūralią drėgmę galvos oda nebegali apsisaugoti nuo kenksmingų medžiagų ir alergenų. Galvos odos srityje atsiranda odos mikrouždegimai, dėl kurių atsiranda pleiskanų ir gali prasidėti jau minėtas plaukų slinkimas. Todėl svarbu tinkamai prižiūrėti plaukus bei rūpintis galvos odos švara bei drėkinimu. Pamirškite mitą, kad dažnas plaukų plovimas kenkia plaukams. Iš tiesų yra atvirkščiai. Tinkamas galvos odos plovimas ir masažas skatina deguonies tiekimą į ląsteles ir padidina kraujo mikrocirkuliaciją. Tai savo ruožtu paskatina sveiką ir natūralų plaukų augimą. Rinkitės šampūnus, skirtus jautriai ir niežinčiai galvos odai. Jų sudėtyje yra raminančių ir drėkinančių medžiagų.
Pleiskanos ar seborėja?
Tiek pleiskanos, tiek seborėjinis dermatitas yra susiję su sausa galvos oda. Kaip juos atskirti? Pleiskanos yra maži, sausi, balti dribsniai, atsirandantys dėl pernelyg intensyvaus galvos odos lupimosi ir jos dažnai prilimpa prie pečių. Tuo tarpu seborėjai būdingi geltoni, riebūs žvyneliai, kurie yra prilipę prie galvos odos. Pagrindinė seborėjinio dermatito atsiradimo priežastis yra mielių dauginimasis. Rizikos faktoriais gali būti tiek sausa, tiek riebi oda.
Jei pleiskanas anksčiau nuvertindavote kaip nereikšmingą problemą, pats laikas pradėti ją spręsti. Daugeliu nesudėtingų atvejų padės tinkamų plaukų priežiūros priemonių naudojimas. Plaukite plaukus pakankamai dažnai (bent 2–3 kartus per savaitę) ir šampūną ant plaukų palaikykite bent 3–5 minutes. Rinkdamiesi tinkamą šampūną atkreipkite dėmesį ir į tai, ar jis padeda įveikti sausas, ar riebias pleiskanas. Švelniai išspauskite iš plaukų vandens perteklių. Taip pat geriau nedėvėti per ankštų skrybėlių ir kepurių, kurios pleiskanojimą gali tik sustiprinti.
Žr. visą tekstą
Riebūs plaukai
Jau kitą dieną po plaukų plovimo jie praranda purumą ir atrodo riebaluoti? Vadinasi, jūsų plaukai yra išties riebūs. Riebalai yra išties labai svarbūs galvos odai – jie pasižymi antibakteriniu poveikiu ir padeda plaukams išlikti sveikiems. Tačiau dėl pernelyg gausios riebalų gamybos oda gali tapti riebi, atsirasti aknė, plaukai ypač greitai susiriebaluoti. Dažniausiai tai sukelia hormonų pokyčiai ir genetika, bet prie to prisideda ir dažnas plaukų lietimas, netinkamų plaukų priežiūros priemonių naudojimas ar, paradoksalu, galvos odos išsausėjimas.
Ką daryti? Plaukite plaukus taip dažnai, kaip jums reikia. Nors ir kiekvieną dieną. Dažnas plaukų plovimas tikrai nepablogins šios problemos, tik svarbu pasirinkti tinkamą šampūną. Antra taisyklė: niekada neplaukite plaukų karštu vandeniu – jis suaktyvina riebalinių liaukų veiklą, o to tikrai norėtumėte išvengti. Jei esate pakankamai drąsūs, pabaigoje nuskalaukite plaukus išties šaltu vandeniu. Taip bus naudinga ne tik galvos odai, bet ir sustiprins jūsų imuninę sistemą. Šaltas vanduo sutraukia poras ir dėl to plaukai ima mažiau riebaluotis.
Per didelis plaukų slinkimas arba plaukų linijos atsitraukimas
Jei kas nors jūsų giminėje atrodo kaip Vinas Dieselis, didelė tikimybė, kad jūsų plaukai taip pat bus linkę slinkti. Nors juokaujama, kad turintiems plikę sekasi su moterimis, išties daugumai vyrų tai yra labai nemaloni būsena. Androgeninė alopecija yra dažniausia vyrų nuplikimo priežastis ir, kaip teigiama, paveikia net iki 95 % vyrų, kuriems slenka plaukai. Tai paveldima problema, kuomet plaukų folikulai yra jautrūs vyrų lytinių hormonų pokyčiams. Kuo daugiau testosterono turite, tuo labiau slenka jūsų plaukai.
Pirmieji simptomai yra atsitraukianti plaukų linija arba plaukų plonėjimas viršugalvyje. Bet jūs galite sulėtinti arba sustabdyti šį procesą. Pradėkite naudoti tinkamus šampūnus ir plaukų serumus, kurie efektyviai rūpinasi ir maitina plaukų folikulus bei odą. Maždaug po trijų mėnesių jūsų plaukų folikulai turėtų sustiprėti ir pamažu pradėtų augti ir nauji plaukai. Tačiau svarbu pradėti spręsti problemą laiku, kol plaukų folikulai dar nėra visiškai išnykę. Jokie vaistai ar gydymas negali atkurti prarastų plaukų folikulų. Reguliariai masažuodami galvą plovimo metu taip pat suaktyvinsite galvos odos kraujotaką ir sumažinsite plaukų slinkimą.
Žr. visą tekstą
Žili plaukai – nauja mada
Jei žili plaukai yra vienintelė problema, kurią norite išspręsti, turime jums gerų naujienų. Būtent dabar žila spalva yra madinga! To tikrai nepasakysime apie riebius ar pleiskanotus plaukus. Bet kodėl plaukai ima žilti net jei jums dar toli iki pensijos? Dažniausiai tai sukelia stresas, amžius ir genetinis polinkis. Dėl patiriamo streso galvos odos raumenys įsitempia ir sustingsta, kraujagysles susitraukia, o tai trukdo tinkamai pamaitinti plaukus. Su amžiumi plaukuose taip pat mažėja pigmento melanino. Priešlaikinį plaukų žilumą gali sukelti, pavyzdžiui, pigmento susidarymo sutrikimas (dėl kurio atsakingi genai) arba netinkamas gyvenimo būdas, rūkymas ar vitaminų trūkumas. Ypač svarbūs yra vitaminas D ir B12.
Jei jaučiate, kad jus vis labiau erzina žili plaukai, pasistenkite susitelkti ties šios problemos sprendimu – tegul tai tampa jūsų prioritetu. Rinkoje rasite daug produktų, suteikiančių žiliems plaukams žvilgesio, neutralizuojančių šiltus atspalvius ir paryškinančių šviesius, sidabrinius, pilkus ir baltus plaukų tonus. Jei plaukai tamsūs, priešingai, rinkitės juodą tonizuojantį šampūną, pridedantį plaukams tamsaus pigmento ir paslepiantį pirmuosius žilus plaukelius. Jį galima naudoti ir kasdieniam plaukų plovimui, be to, jis efektyviai pamaitina plaukus.
Atraskite ir kitas kosmetikos priemones vyrams