Pereiti prie pagrindinio turinio

Kaip gydyti iššutimus

Kas yra iššutimai?

Iššutimai techniškai dar vadinami intertrigo. Tai yra vos rausvos ar ryškiai raudonos dėmės ant odos, kuri nebuvo pakankamai gerai vėdinama ar perkaito. Paprastai iššutimai atsiranda mažiems kūdikiams, tačiau jie taip pat būdingi nutukusiems žmonėms, kuriems iššutimai susidaro odos raukšlėse. Kūdikiams iššutimai dažniausiai atsiranda ant kirkšnių, užpakaliuko, pažastų arba po kaklu.

Apsaugokite savo kūdikį nuo nemalonių iššutimų ir pasinaudokite patarimais, kaip jų atsikratyti ar prevenciškai išvengti!

Kodėl mano kūdikio odelė iššuto?

Daugelis mamų mano, kad 100 % gali atpažinti kūdikių iššutimus. Jų manymų, iššutimai yra itin siaubingai atrodančios raudonos odos dėmės. Tiesa ta, kad net ir mažiausi paraudimai nėra normalu. Net ir šiek tiek paraudusi oda yra iššutusi, tad jei nesate tikra, ar jūsų kūdikio oda iššutusi, galite palyginti pažeistos vietos odos spalvą su, pavyzdžiui, odos ant pirštų spalva.

Iššutimai dažniausiai atsiranda dėl prasto odos vėdinimo. Jei naudojate vienkartines sauskelnes, keiskite jas itin dažnai, geriausia iškart vos kūdikiui nusišlapinus. Kūdikio užpakaliuką geriau nuplauti po tekančiu drungnu vandeniu, o ne valyti drėgnomis servetėlėmis. Prieš uždėdami švarias sauskelnes visuomet leiskite odai gerai nudžiūti. Net ir vos drėgna oda linkusi greitai iššusti.

 

Jei naudojate medžiagines sauskelnes, reguliariai skalbkite jas kūdikiams skirtu hipoalerginiu bekvapiu skalbikliu.

Iššutimo priežastimi taip pat gali būti netinkamas sauskelnių dydis. Ar jūsų kūdikiui nereikia didesnių sauskelnių? Vadovaukitės ne ant pakuotės nurodytomis svorio rekomendacijomis, o savo nuožiūra. Tas pats pasakytina apie drabužius, rekomenduojama rinktis laisvesnius, orui pralaidžius drabužius.

Dėl sintetinių medžiagų, kurios suteikia drabužiams elastingumo, oda linkusi iššusti. Rekomenduojama rinktis medvilninius arba lininius drabužius, kuriuose yra ne daugiau kaip 5 % elastano.

Paprastai iššutimai yra neišvengiami, jei kūdikis viduriuoja. Kūdikiui viduriuojant, itin svarbu rūpintis tarpvietės higiena, nuolat palaikyti odą švarią, dažnai keisti sauskelnes ir tepti odą apsauginiu kremu.

Žr. visą tekstą slėpti tekstą

Kaip tinkamai gydyti iššutimus

Nesigėdykite, jei jūsų kūdikio odelė iššutusi – taip gali nutikti kiekvienai mamai. Tačiau svarbu nenumoti į tai ranka. Ką daryti, jei nuėmus sauskelnes pastebėjote odos iššutimą?

1. Pirmiausia švelniai, tačiau kruopščiai nuplaukite kūdikį drungnu vandeniu. Galite naudoti ir bekvapį muilą. Į vonią galite įpilti ramunėlių ar medetkų aliejaus, kuris ramina odą. Jei turite džiovintų žolelių, galite jas pamirkyti ir taip pat įdėti į vonią.

2. Tuomet švelniai tapšnodami odą medvilniniu ar dar geriau, bambukiniu audeklu, odelę švelniai nusausinkite. Bambuko ir muslino vystyklai yra brangesni, tačiau daug minkštesnės tekstūros ir dėl to yra daug švelnesnės odai.

 

3. Labiausiai paraudusias vietas gydykite tepalu nuo iššutimų. Gali tekti išbandyti daugiau nei vieną tepaliuką, kol rasite tą, kuris labiausiai tiks jūsų kūdikiui. Nerekomenduojame naudoti vaikiško talko dėl įvairių priežasčių, labiausiai dėl to, kad jis siejamas su kancerogeninėmis medžiagomis. Daugelis mamų taip pat neretai teigia, kad jų kūdikių oda yra linkusi iššusti odos raukšlėse.

4. Svarbu! Nedėkite kūdikiui sauskelnių iškart, leiskite kuo ilgesnį laiką pabūti be jų. Jei jums atrodo, kad jam gali būti šalta, apmaukite kojinytes, aprenkite marškinukus ar uždėti lengvą antklodę. Net jei šiuolaikinės sauskelnės yra itin pralaidžios orui, oda visuomet geriau kvėpuoja be jų.

Atsikratyti iššutimams neretai gali prireikti kelių dienų. Svarbiausia, kad oda būtų sausa, švari ir gerai vėdinama. Jei su iššutimais kovojate ilgiau nei savaitę, kreipkitės į vaikų gydytoją. Iššutimams gydyti gali naudoti ir tepalą su mielėmis, kurio jums išrašys gydytojas.

Žr. visą tekstą slėpti tekstą