Apsaugokite savo odą nuo saulės su SPF kremais
Norite gražaus ir sveiko įdegio?
Su tinkamais SPF kremais, jums nereikės bijoti saulės.
Patariame, kaip išsirinkti tinkamą apsaugos nuo saulės priemonę atostogoms ir kasdieniam naudojimui.
Santrumpa SPF (angl. Sun Protection Factor) arba „apsaugos nuo saulės faktorius“ reiškia laiką, kurį, atsižvelgiant į jūsų fototipą, galite saugiai praleisti saulėje. Kuo didesnis SPF skaičius, tuo ilgesnė apsauga suteikiama jūsų odai. Pavyzdžiui, jei saulėje nudegsite per 10 minučių, naudodami kremą su SPF 15 šį laiką pratęsite iki 150 minučių, o su SPF 50 jūsų oda bus apsaugota iki 8 valandų.
Nuo SPF taip pat priklauso UVB spindulių pralaidumo lygis. Šie spinduliai kelia pavojų sveikatai – atsiranda odos nudegimai, alergija saulei, o kraštutiniais atvejais – odos vėžys. Pvz:
SPF 10 apsaugo nuo 90 % UVB spindulių.
SPF 30 apsaugo nuo 97 % UVB spinduliuotės.
SPF 50 sulaiko 98 % UVB spinduliuotės.
Svarbu ne tik tai, kiek laiko, remiantis skaičiavimais, apsaugos nuo saulės priemonės veikia, bet ir tai, ką darote ir ar tai gali kaip nors paveikti jos apsauginę funkciją. Pavyzdžiui, po maudymosi, sporto (prakaitavimo) ar nusausinus odą visada rekomenduojame iš naujo pasitepti SPF. Jei norite būti visiškai tikri, kad jūsų oda yra visada apsaugota, SPF kremą galite pakartotinai tepti kas 2 valandas.
Svarbiausia – drėkinti odą ir palengva įgauti sveiką įdegį. Jei įdegsite greitai, oda nusilups, o bronzinis atspalvis išliks neilgai.
Odos drėkinimui svarbu:
apsauginiai kremai nuo saulės, įdegio aliejai
pakankamas skysčių gėrimas
priežiūra po deginimosi
Po deginimosi saulėje, palįskite po drungnu dušu ir naudokite drėkinantį muilą (švelniai nuplaukite SPF kremo likučius), o tada patepkite odą losjonu arba aliejumi po deginimosi. Jūsų oda bus gražiai sudrėkinta, elastinga ir glotni. Čia galioja tiesioginė proporcija – kuo daugiau drėkinsite odą, tuo ilgiau išliks įdegis.
Mineralinis SPF (cinko oksido ir titano dioksido pagrindu) ant odos suformuoja apsauginį sluoksnį, kuris kaip veidrodis atspindi UV spindulius. Cheminiai UV filtrai sugeria ir paverčia spinduliuotę į šilumą odos viduje.
Kaip tepti SPF kremus ant veido? Cheminius SPF kremus reikia tepti ant nuvalytos sausos odos, kad jie įsigertų, o mineraliniai filtrai, kurie sudaro fizinį sluoksnį ant odos paviršiaus, tepami tik odos priežiūros rutinos pabaigoje.
UVA spinduliuotė, kuri skatina odos senėjimą, prasiskverbia pro debesis ir stiklą. Todėl net jei lauke neatrodo kaip paplūdimyje, jūsų odai reikia apsaugos. Net jei didžiąją laiko dalį praleidžiate automobilyje arba turite darbo stalą prie lango. Trumpai tariant, niekada nepamirškite SPF kremo.
Saulė gali turėti neigiamą poveikį ne tik odai, bet ir plaukams. UVA spinduliai prasiskverbia giliai į plauką ir suardo keratiną, todėl plaukai išsausėja ir susilpnėja. O štai UVB spinduliai veikia paviršiuje – pažeidžia plauko kutikulę (apsauginį sluoksnį). Dėl to plaukai tampa šiurkštūs, prarandą žvilgesį, o jų galiukai skilinėja. Geriausia plaukų apsauga nuo saulės – purškalas nuo UV spindulių ir skrybėlė arba skarelė. Papildoma nauda? Atrodysite tarsi nužengę iš mados žurnalo.
UVA spinduliuotė (A = Ageing) sukelia odos senėjimą
UVA spinduliuotė prasiskverbia giliai į odą ir sukelia odos senėjimą, raukšles, elastingumo praradimą bei pigmentines dėmes. Ji sklinda ištisus metus, prasiskverbdama pro debesis ir automobilio ar biuro langą.
UVB spinduliuotė (B = Burning) sukelia odos nudegimus
Ji veikia viršutinius odos sluoksnius ir sukelia odos nudegimą, paraudimą ir uždegiminę arba alerginę reakciją. Taip pat atlieka svarbų vaidmenį odos vėžio atsiradime. Ji stipriausia vasarą ir vidurdienį, tačiau neprasiskverbia pro stiklą.
Taip, yra įrodymų, kad kai kurios cheminės medžiagos (oksibenzonas ir oktinoksatas), dažniausiai naudojamos apsauginiuose kremuose nuo saulės, gali neigiamai paveikti koralinius rifus ir jūros gyvūnus. Todėl, jei jums svarbu saugoti gamtą, rinkitės mineralinius kremus nuo saulės arba apsaugos nuo saulės priemones su etikete „reef-safe“ (draugiška koralams).
Dėmesio! Kai kuriose šalyse (pvz., Havajuose, Palau ar Tailande) netgi draudžiama naudoti apsauginius kremus nuo saulės, kurie nėra vadinamieji „reef-safe“.
Kremus su žemesniu SPF (nei SPF 25) verta naudoti ištisus metus. Tačiau vasarą jie tinka tik trumpalaikiam buvimui saulėje arba jei lauke būnate tik rytais, kai saulė dar ne taip stipriai šviečia. Žemesnis faktorius taip pat tinka tamsesnio fototipo žmonėms (4 ir aukštesnio). Nepaisant to, nepersistenkite su saule.
Vidutinis SPF yra skirtas visiems (3 fototipo, 2 fototipo ir 1 fototipo žmonėms) ir tinka naudoti ištisus metus. Jis jus tinkamai apsaugos užsiimant veikla lauke ir atostogaujant daugelyje Europos vietų. Pajūryje, prie baseino ar sportuojant, kremą reikia tepti dažniau, todėl pakanka UV faktoriaus su trumpesniu apsaugos laikotarpiu.
Keliaujate atostogauti prie jūros arba leidžiate dienas lauke, įskaitant vidurdienį? Tuomet tik su SPF 50+. Jei nenorite teptis kremu kas kelias valandas, rinkitės aukščiausią SPF, kuris apsaugos jus ilgiausiai.
Jei jūsų oda jautri, esate alergiški saulei, turite daug apgamų ar hiperpigmentinių dėmių, naudokite SPF 50+ visus metus, nesvarbu, koks jūsų odos fototipas.